Снимка: Bloomberg |
Европейските банки използваха пандемията, за да започнат да се борят с дългогодишните си проблеми, които тежаха над рентабилността им в сравнение с американските конкуренти, смята техен високопоставен регулатор.
„Имаше дълъг период, в който европейските банки явно очакваха Годо на лихвите да увеличи и възстанови маржовете им“, коментира Андреа Енрия, който председателства надзорния съвет на Европейската централна банка, в интервю за Bloomberg TV. „С пандемията те разбраха, че трябва да започнат действия“, посочи той.
Европейските банки не успяха да се възстановят от финансовата криза през 2008 г. до същата степен като американските си конкуренти, тъй като им отне повече време да натрупат финансова сила и да разчистят натрупаните лоши заеми. Макар че Енрия преди е признавал нуждата от преструктуриране на фрагментирания банков пазар в Европа, той заяви, че кредиторите трябва и сами да си помогнат, а не да обвиняват регулациите.
Изоставащата рентабилност се корени в „структурна слабост“ като неефективност на разходите, бизнес модели с липса на фокус и недостатъчно инвестиции в дигитални технологии, каза Енрия.
Председателят на надзорния орган на ЕЦБ, който във вторник провежда конференция във вторник, каза още, че е „доволен“, че европейските банки задминават очакванията за финансовите си резултати вече шест поредни тримесечия и генерират печалба на предкризисни нива две години преди собствените си очаквания.
Средата на ниски лихвени проценти бе положителна за банките до средата на 2020 г., но отрицателните ефекти оттогава насам преобладават и „вероятно ще останат известно време“, допълни той.
„В някои сегменти на финансовите пазари се говорят празни приказки“ и банките трябва да се фокусират върху контрол на риска, в случай че бъдат ударени от внезапна промяна в лихвените проценти или кредитните спредове, коментира още Енрия.
източник https://www.investor.bg/…………