Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg |
Европейският съюз се подготвя да наложи „умни санкции“ на петролния износ на Русия, съобщи в. Times, цитирайки заместник-председателя на европейската комисия Валдис Домбровскис, предаде БТА.
„Работим по шести пакет санкции и една от мерките, които обмисляме, е някакъв вид петролно ембарго. Когато налагаме санкции, трябва да го направим така, че да увеличим до максимум натиска върху Русия, едновременно минимизирайки страничните ефекти върху нас самите“, каза Домбровскис пред изданието.
Той допълни, че конкретните детайли по санкциите върху петрола все още не са договорени, но може да включват постепенен отказ от руски петрол или налагане на мита върху вноса над определен ценови праг, съобщи изданието.
Русия е най-големият доставчик на петрол за Европа, осигурявайки 26 процента от вноса на петрол от ЕС през 2020 г., посочва Ройтерс. Украйна и някои държави членки на ЕС, включително Полша и Литва, искат забрана за внос на руски петрол и газ, докато Германия и Унгария се противопоставят на моментално въвеждане на петролно ембарго.
Блинкен и Остин в Украйна
Междувременно в неделя държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и министърът на отбраната Лойд Остин посетиха Киев, което беше първото посещение на американски лидери в Украйна след началото на руското нашествие, предаде Франс прес, като цитира американски представители.
По време на посещението си двамата обявиха, че американското дипломатическо присъствие ще се завърне постепенно в Киев, както и пряка и непряка военна помощ на стойност над 713 милиона долара.
Тя ще бъде разпределена между Украйна и 15 други страни в Централна и Източна Европа, уточнява Ройтерс.
От тези средства около 322 милиона долара са предназначени за Киев, отбелязва Асошиейтед прес. Останалите ще бъдат разделени между страни от НАТО и други държави, предоставили помощ на Украйна от началото на войната.
Новото финансиране е различно от предишните помощи на САЩ за Украйна – то не включва оръжия от складовете на американската армия, а пари, които страните могат да използват за закупуване на оръжия, от които се нуждаят.
Освен това Вашингтон е одобрил продажба на боеприпаси на стойност 165 милиона долара. Те не са произведени в САЩ и са съвместими с оръжията от съветската епоха, използвани в Украйна, отбелязва АП.
С това общата сума на американската военна помощ за Украйна от началото на нашествието достигна 3,7 милиарда долара.
От своя страна, по-рано стана ясно, че Москва е предала на Вашингтон нота с искане да се прекратят американските доставки на оръжие за Украйна, съобщи руският посланик в САЩ Анатолий Антонов, цитиран от ТАСС.
„800 милиона долара, такава е стойността на оръжията, които ще бъдат доставени за Киев от Вашингтон“, подчерта Антонов в интервю за телевизия „Россия-24“. „Това е огромна сума, тя не помага на търсенето на дипломатическо решение, регулирането на ситуацията“, добави посланикът. „Предавали ли сме нота – да, подчертахме неприемливостта на ситуацията“, заяви той, като уточни, че Русия е поискала прекратяване на тази практика.
САЩ „се опитват да повишат още повече залозите и да изострят ситуацията“, според Антонов. „Задачата е да не се допусне, както американски сенатори заявяват открито, Русия да стои твърдо на краката си, руските интереси да се уважават по света, да се чува гласът на Русия“, добави дипломатът.