Снимка: Bloomberg LP |
Европейският съюз (ЕС) забранява вноса на руски въглища в отговор на убийствата в Буча, които бяха потвърдени след изтеглянето на руските войски от северното предградие на Киев.
Това обяви днес председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел, цитиран от пресслужбата на институцията.
Предвижда се и пълна забрана на трансакциите на четири ключови руски банки, сред които VTB, втората по големина руска банка. Забранява се също така достъпът до пристанища в ЕС на руски плавателни съдове, както и целеви износ за 10 млрд. евро в области, в които Русия е уязвима, например квантови компютри и модерни полупроводници, чувствителни машини и транспортно оборудване.
Забранява се и друг износ за Русия за още 5,5 млрд. евро на различни продукти – от дърво до цимент, от морски дарове до алкохол. Въвежда се и обща забрана на ЕС за участие на руски компании в обществени поръчки в държавите членки, както и се изключва всякаква финансова подкрепа, независимо дали е европейска или национална, за руски публични органи.
Предвиждат се и ограничения за руските и беларуски превозвачи. Тази забрана ще ограничи драстично възможностите на руската индустрия да получи ключови стоки.
Разширява се и списъкът на ЕС със санкционирани лица.
Шарл Мишел посочи, че ЕС работи и по допълнителни санкции, сред които е и вносът на петрол. Той увери, че администрацията на Съюза обмисля някои от идеите, представени от държави членки.
„Да заемем ясна позиция е от решаващо значение не само за нас в Европа, но и за останалия свят. Ясна позиция срещу войната. Ясна позиция срещу клането на цивилни. Ясна позиция срещу нарушаването на основните принципи на световния ред“, коментира той.
„Тези зверства не могат и няма да останат без отговор. Извършителите на тези отвратителни престъпления не трябва да остават ненаказани. ЕС създаде съвместен разследващ екип с Украйна. Неговата задача е да събира доказателства и да разследва военни престъпления и престъпления срещу човечеството в Украйна“, коментира още Мишел.
Според председателя на Съвета на ЕС вносът на руски въглища в блока е на стойност 4 млрд. евро. Забраната му ще намали друг важен източник на приходи за Кремъл, посочи той.
С въвеждането на пълната забрана за трансакции на четирите банки те ще останат напълно откъснати от пазарите. Тези кредитори представляват 23% от банковия пазар в Русия, с което финансовата система на страната ще бъде допълнително отслабена, каза още Мишел.
Що се отнася до забраната на достъпа на руски кораби до европейски пристанища, ще се прилагат изключения за земеделски и хранителни продукти, хуманитарна помощ, както и други енергоносители.
Това е петият кръг от санкции, които ЕС налага на Русия. САЩ и Великобритания също обявиха, че обмислят още мерки.
Експерти, анкетирани от CNN, обаче оценяват интензитета на мерките срещу Русия със 7 или 8 по десетобална скала. „Петролът остава жизнената сила на руската икономика“, коментира Еди Фишман, водещ служител в Държавния департамент на САЩ, когато бяха наложени санкции в отговор на незаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 г. „Путин направи милиарди долари от началото на войната и продажбите на петрол от Русия остават много силни“, допълва той.
Две от големите руски банки – „Сбербанк“ и „Газпромбанк“, все още не са изключени от системата SWIFT заради продължаващия внос на природен газ.