Снимка: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images |
Преговорите между страните от Европейския съюз за изключването на Русия от глобалната междубанкова разплащателна система SWIFT са близо до успешен край, предаде Ройтерс, като се позова на представител на френския президент. Служителят, пожелал анонимност, е съобщил, че никоя държава членка на ЕС вече не блокира изключването на Русия от системата, но преговорите все още продължават.
Германия, която доскоро се въздържаше от това решение, подкрепя налагането на „целенасочени и функционални“ ограничения на Русия от системата SWIFT, заявиха министрите на външните работи и на икономиката на Германия в събота.
„Ние работим спешно върху това как да ограничим съпътстващите щети от отделянето от SWIFT по такъв начин, че то да засегне правилните хора. Това, от което се нуждаем, е целенасочено и функционално ограничаване на SWIFT“, посочват външният министър Аналена Бербок и министърът на икономиката Робърт Хабек в съвместно изявление, цитирано от Ройтерс.
По-рано и други страни от ЕС, сред които Франция, Италия и Гърция, заявиха, че ще подкрепят изключването на Русия от SWIFT в опит да наложат допълнителен натиск върху страната след нейната инвазия в Украйна. Кипър и Унгария също заявиха, че ще подкрепят подобна мярка.
Този ход, който ще удари руската търговия, като затрудни бизнеса на компаниите в страната, се смята за ескалация на санкциите срещу режима на Владимир Путин.
Междувременно Германия е одобрила доставката на 400 ръчни противотанкови гранатомети за Украйна чрез Нидерландия, съобщи министерството на отбраната в Берлин, цитирано от Ройтерс.
Съобщението сочи завой в германската политика, след като правителството беше подложено на критики за отказа си да изпрати оръжия на Киев, за разлика от други западни съюзници.
„Одобрението беше потвърдено от канцлерството“, уточни говорител на германското министерство на отбраната. Гранатометите са от складове на германската армия.
Германия има дългогодишна политика да не изнася оръжия за военни зони отчасти поради кървавата си история през 20-ти век и последвалия я пацифизъм. През последните седмици канцлерът Олаф Шолц се позоваваше неведнъж на тази политика, отказвайки да достави оръжия на Украйна.