Жена се потроши в парка, съдът отхвърли иска й срещу общината

Жена се потроши в парка, съдът отхвърли иска й срещу общината

Столичната община не носи отговорност за опасни и необозначени изкопи в зелените площи на парковете, защото макар преминаването на пешеходците през тях да не е забранено, те не са предназначени за целта.

Това излиза от решение на Софийския градски съд, за което „Лекс“ разказва.

Съдия Свилен Станчев отхвърля иск за близо 90 000 лева, който жена е завела срещу общината. През пролетта на миналата година тя се разхождала с внучето си в парк „Света Троица“. Там срещнала приятелка и докато си говорили, детето започнало да тича из тревата. Бабата тръгнала след него, за да го спре, но се спънала в дълбока дупка, паднала и счупила рамото си. След това била откарана в болница, където претърпяла две операции с поставяне на импланти, а възстановяването ѝ отнело повече от 4 месеца. Затова тя е поискала обезщетение от 86 000 лева за болките и страданията от инцидента, както и над 2300 лева за лечението.

Съдът обаче отхвърля изцяло иска, приемайки, че общината няма отговорност за тревните площи в парка, където жената е паднала, а само за пешеходните алеи.

За да освободи общината от отговорност, съдът припомня предназначението и функциите на озеленените площи, съгласно Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО). „Предназначението на пешеходните алеи е да се използват за движение на пешеходци и задължение на общината е да ги поддържа в състояние, в което да бъдат използвани от пешеходците без затруднения и без опасност от нараняване или травма“, посочва съдът.

Макар изрично забранени за пешеходци да са само представителните озеленени площи с цветни фигури, зелените площи не са предназначени за движение на пешеходци, казва съдът. „От това следва, че общината няма задължение (а според площта на зелените площи, често няма и възможност) да поддържа зелените площи извън пешеходните алеи в състояние, годно за удобно и безопасно преминаване на пешеходци. Когато пешеходец навлезе в озеленена площ извън пешеходна алея, той следва сам да се погрижи за своето удобно и безопасно преминаване, като избира и наблюдава повърхността, по която преминава и избягва препятствията по нея“, се казва в решението.

Според съда, след като е навлязла в затревената част на парка, пострадалата е трябвало внимателно да гледа къде стъпва. Магистратът посочва, че според свидетелката, която е била с пострадалата, дупката в парка е била голяма, следователно тя е могла да я избегне, а общината няма вина за това.

„Произшествието, причинило увреждането, е настъпило изцяло вследствие действия на ищцата без проявена от нейна страна грижа за нейната безопасност“, се казва в заключение в решението.

То не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/