Журналистката на Радио Свободна Европа, задържана в Русия, е „политически затворник“, каза съпругът ѝ

Журналистката на Радио Свободна Европа, задържана в Русия, е "политически затворник", каза съпругът ѝ

Журналистката на Радио Свободна Европа Алсу Курмашева, задържана от Русия, е „политически затворник“ и трябва да бъде определена за „неправомерно задържана“ от САЩ. Това каза съпругът на Курмашева – Павел Буторин.

Курмашева има руско и американско гражданство и живее в Прага. Тя беше задържана от руските сили за сигурност на 18 октомври, докато е по семейни причини в Русия.

Сега тя остава в ареста по обвинения, че не е изпълнила задължението да се регистрира като т.нар. „чуждестранен агент“. От 2012 г. насам Русия използва закона за „чуждестранните агенти“, за да наказва критици на правителствената политика.

„Това е нещо, което руското външно министерство прави с много от нашите колеги тук в Радио Свободна Европа (RFE/RL), но никога не е имало очаквания хората да се саморегистират [като „агенти“]“, каза съпругът на Курмашева Павел Буторин.

„Tова, което трябва да се случи, е Алсу да бъде определена като неправомерно задържано лице. Това е много важно категоризиране, дава се от правителството на САЩ и от Държавния департамент и сме сигурни, че ще ускори нейното освобождаване“, добави Буторин.

Той също работи за Радио Свободна Европа в Прага, като ръководи Current Time – рускоезична телевизия на RFE/RL в партньорство с „Гласът на Америка“.

По думите му руските власти все още не са предоставили консулски достъп до задържаната му съпруга, което е нарушение на правата ѝ. От момента на ареста ѝ семейството ѝ няма връзка с нея.

Курмашева пътува до Русия през май по спешни семейни причини. Докато чака обратния си полет на 2 юни на летището в Казан, е временно задържана, а двата ѝ паспорта са конфискувани. Оттогава не може да напусне Русия.

Първоначално е глобена за това, че не е регистрирала американския си паспорт пред руските власти. На 18 октомври обаче руските власти я задържаха по обвинения, че не се е регистрирала сама като „чуждестранен агент“. Заплашва я максимална присъда от 5 години затвор.

Изпълняващият длъжността президент на RFE/RL Джефри Гедмин отхвърли обвиненията срещу Курмашева, като каза, че тя е преследвана заради професионалната си работа.

Правозащитната организаця Амнести интернешънъл, Службата на ООН по правата на човека, Комитетът за защита на журналистите и председателят на комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ призоваха за незабавното ѝ освобождаване.

Законът за „чуждестранните агенти“ позволява на властите да категоризират нестопански организации като „чуждестранни агенти“, ако получават финансиране от чужбина и се занимават с политически дейности.

Така законът се равнява на политическа цензура, предназначена да попречи на журналистите да изпълняват професионалните си задължения. Той започна да се прилага засилено след началото на руската инвазия в Украйна, като ограничи информацията за войната.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036