Пакистан провежда парламентарни избори под засилен контрол за сигурност и спиране на мобилните телефонни мрежи в граничните райони. Мерките бяха оправдани от властите с вълна от насилие в страната.
Гласуването се провежда на фона на икономическа и политическа криза в страната. През януари тази година бившият премиер на Пакистан Имран Хан получи две ефективни присъди за корупция и издаване на държавна тайна.
Повече от 650 000 военни, паравоенни и полицейски служители отговарят за сигурността на изборите. Въпреки засилените мерки петима души загинаха в изборния ден.
Това се случи след атаката в североизточната част на страната.
Министерството на външните работи съобщи, че границите с Иран и Афганистан са затворени за всякакъв трафик, а мобилните телефонни услуги са преустановени в граничните райони като мярка за сигурност.
Прекъсването на сигнала от мобилните телефони предизвика остра критика от страна на партията на бившия премиер Хан. Те определиха мерките като тежко посегателство срещу демокрацията и страхлив опит на управляващите да потиснат несъгласието като манипулират резултатите от изборите.
Какво предизвика тези мерки?
Мерките са взети след като ден по-рано в югозападната пакистанска провинция Белуджистан близо 30 души загинаха след два бомбени взрива. Те са се случили пред офисите на кандидати в парламентарните избори. За тях отговорност пое екстремистката групировка „Ислямска държава“.
През януари се в района на Белуджистан се разрази конфликт между Иран и Пакистан. Двете страни си размениха удари, за които твърдят, че са насочени към сепаратистки групировки, които действат в района и се обвиняват взаимно, че предоставят убежище на групировките на своите територии.
Социолозите прогнозираха ниска избирателна активност заради ареста на Имран Хан. Въпреки това партията му PTI все още се радва на голяма популярност. Най-големият опонент на Хан остава бившият премиер Наваз Шариф. Предвижда се партията му да спечели най-много места в парламента.
В момента 241-милионен Пакистан се бори с тежка икономическа криза, която доведе до рязък спад в жизнения стандарт на местното население.