„Застрашена от г-н Пеевски“. За какво Европейската прокуратура разследва българската европрокурорка

Европейската прокуратура разследва своята обвинителка от България Теодора Георгиева, защото независимостта ѝ е поставена под съмнение. Тази новина обиколи всички европейски институции в последните 24 часа. Подобна процедура досега не е била задействана срещу европейски прокурор.

Това се случва на фона на публикувани в медиите анонимни видеозаписи, за които се твърди, че показват Георгиева в офиса на издирвания бивш следовател Петьо Петров – Еврото. По този случай тече проверка в Софийската градска прокуратура (СГП).

Самата Георгиева твърди, че Европейската прокуратура не се занимава с данните за връзка между нея и Еврото, а с действията ѝ по делото за разширението на българското газохранилище „Чирен“. По това дело на 24 март трябваше да бъде обвинен директорът на „Булгартрансгаз“ и бивш енергиен министър Владимир Малинов, но той влезе в болница.

Георгиева намеси в целия този сюжет и лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски, от когото се е почувствала застрашена. В отговор Пеевски я нарече пред журналисти в парламента „ортачката на Петьо Еврото“ и се закани да я „даде на прокурор“ за набеждаване.

Докато облаците над главата на Георгиева се сгъстяват, публиката вероятно все повече се обърква.

За какво всъщност ще я разследва Европейската прокуратура? И за какво я проверяват българските ѝ колеги? Някой разследва ли влиянието на Петьо Еврото?

Отвод по делото „Чирен“

Единственият официален коментар на Георгиева засега е цитиран в „Капитал“. Тя твърди, че започналото на 26 март срещу нея „административно разследване“ в Европейската прокуратура няма нищо общо с видеозаписите с Петьо Еврото, а е свързано с неин отвод от делото „Чирен“. Не отрича да е била в офиса на бившия следовател.

Георгиева уточнява, че се е оттеглила от разглеждането на това производство заради отправени ѝ заплахи, които свързва конкретно с Пеевски. По думите ѝ става въпрос за предупреждение, че ще бъде атакувана с компромати, ако повдигне обвинение на Малинов.

„Във връзка с отправените към мен заплахи искам да уточня, че по повод на разследването за Чирен съм си направила отвод, защото се чувствам застрашена от г-н Пеевски, който е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цени“, казва Георгиева пред „Капитал“.

Владимир Малинов
Владимир Малинов

Става въпрос за подизпълнителите на проекта за разширение на газохранилището. От изявлението на европрокурорката се разбира още, че колегите ѝ в Люксембург ще проверяват нейните действия по делото.

„В момента административното разследване е свързано с това, че по това дело аз лично съм разпитвала свидетели, което не е забранено нито от регламента, нито от българското законодателство – в НПК има изрична разпоредба, че имам всички права, каквито има и всеки прокурор в България“, уточнява Георгиева.

Тя допълва, че извършените от нея разпити във връзка с Чирен са докладвани на „съответната компетентна камара, състояща се от трима независими европейски прокурори от три различни държави“.

Независимостта на Георгиева

Фактът, че Европейската прокуратура всъщност не се занимава с видеозаписите с Петьо Еврото, се потвърждава от нейното официално съобщение за вътрешното разследване срещу Георгиева.

„Днес европейският главен прокурор информира Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия, че колегиумът на Европейската прокуратура е решил да започне административно разследване за евентуални нарушения на българския европейски прокурор в рамките на текущо разследване на Европейската прокуратура“, съобщи институцията на 26 март вечерта.

Сега предстои да бъде направена оценка на интегритета на Георгиева, тъй като „независимостта на всички наши прокурори е една от основните ценности на Европейската прокуратура, която е от съществено значение за изпълнението на нашата мисия“.

Базираната в Люксембург институция няма правомощията да разследва евентуалните данни за корупция, свързани с европрокурорката от България. Към анонимните видеозаписи с Петьо Еврото до много медии бяха изпратени и твърдения, че той ѝ е плащал по 10 000 лв. месечно, за да влияе на конкретни дела.

Именно този анонимен сигнал стана повод СГП да започне проверка по случая на 11 март. До момента от българското държавно обвинение не са съобщавали как се се развива тя. От официалното съобщение, публикувано преди две седмици, се разбра, че по случая е ангажирана антикорупционната комисия.

„Предстои възлагането на експертна справка, която да установи дали разговарящите в разпространения видеоматериал са същите, за които се твърди, че едното от тях дава 10 000 лв. месечно на другото“, заявиха тогава от СГП.

„Искам да ги обезоръжа“

Междувременно тази седмица в медиите се появи втори епизод от видеозаписа с Петьо Еврото, за който неизвестният му подател твърди, че е заснета и самата Георгиева. Подобно на първото видео, в новия материал се чува разговор мъж и жена, който очевидно е свързан с процедурата по попълване на състава на Европейската комисия.

Десислава Пиронева
Десислава Пиронева

От отбелязаната в кадъра дата, се разбира, че записът е направен на 13 януари 2020 г., когато вече беше ясно, че България предлага три кандидатки – прокурорските Десислава Пиронева и Светлана Шопова и административната съдия Теодора Георгиева.

Макар че не се вижда ясно, фигурата на мъжа във видеото прилича на тази на Петьо Еврото, гласът му – също. Твърдението е, че то е заснето в ресторанта „Осемте джуджета“, останал в историята с едноименната афера за търговия с влияние и изземване на бизнеси с участието на закритата Специализирана прокуратура.

Вторият епизод от въпросното видео е по-дълъг и съдържа повече подробности от първия. От него става ясно, че заснетите мъж и жена обсъждат евентуалното оттегляна на две от българските кандидатки за Европейската прокуратура.

„Искам да ги обезоръжа, защото не им вярвам“, казва мъжа, след което пита за името на едната, а жената уточнява: „Светла Шопова“.

Следва телефонен разговор на мъжа с неизвестен човек: „Тук сме с Теди, че няма за кога да чакаме… Много поздрави от нея. Ти с тоя изговори ли го или не си намерил време? Каза ли ти там това… Абе, как да се оттеглят ония другите две овци?“ Секунди по-късно видеото прекъсва, оставайки сюжета с отворен край.

Реалните събития, които предхождаха избора на Георгиева за европейски прокурор, навеждат на мисълта, че този разговор най-вероярно е бил свързан с тази процедура.

В края на март 2020 г. Пиронева наистина се оттегли от конкурса, защото беше избрана за заместница на тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Шопова не се оттегли, но в крайна сметка Съвета на Европа предпочете Георгиева.

Кой одобри кандидатурите

Остава обаче отворен основният въпрос – Петьо Еврото имал ли е влияние над процедурата, в рамките на която бяха номинирани трите български кандидатки?

Отговорът на този въпрос е на по-малко съществен от изясняването на обстоятелството дали Георгиева е корумпирана. Причината е, че в процедурата по нейното издигане за европейски прокурор участваха редица български власти – Висшият съдебен съвет (ВСС), Министерството на правосъдието, а накрая и целият Министерски съвет.

Цецка Цачева
Цецка Цачева

Това се случи през 2019 г., когато управляваше третият кабинет на Бойко Борисов (2017-2021), подкрепян от ГЕРБ и „Обединени патриоти“. Именно това правителство утвърди на 13 март 2019 г. трите български кандидатки за Европейската прокуратура.

Преди това кандидатурите на Георгиева, Пиронева и Шопове бяха одобрени от смесена комисия, ръководена от тогавашния зам.-министър на правосъдието Евгени Стоянов, а министър беше Цецка Цачева от ГЕРБ.

В комисията участваха и членовете на ВСС Вероника Имова, Драгомир Кояджиков, Гергана Мутафова и Георги Кузманов – и четиримата активни участници в мнозинството в съвета, което първо избра, а после уволни Гешев като главен прокурор.

Ако Петьо Еврото е имал намеса в решенията на таз комисия, прокуратурата би могла да разпита всички нейни членове в търсене на доказателства за търговия с влияние. Би могла и да разпита членовете на кабинета „Борисов 3“.

От единственото съобщение на СГП по случая засега обаче става ясно, че тя по-скоро се занимава единствено със съмненията, че Георгиева е взела подкуп.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036