Свикнали сме да виждаме подобни трагедии на други континенти. Но този път се случи в Европа. И мнозина недоумяват как въобще това е възможно. Експертите търсят трескаво причината за пожара в Лондон.
Липса на спринклерна инсталация
Блокът „Гренфел тауър“ е построен преди повече от 40 години. В сградата има 120 жилища. Независимо от това, че миналата година блокът е бил саниран, в него няма спринклерна инсталация за автоматично разпръскване на вода при избухване на пожар. При ремонта е обновена фасадата и е поставена нова топлоизолация.
Изолационните пана ли са причината?
Експертите предполагат, че облицовката на фасадата е оказала влияние върху пожарната безопасност. Вестник „Дейли мейл“ прави паралел между изгорелия блок в Лондон и една подобна сграда в Мелбърн, която се запали през 2014 година. И нейната външна облицовка е била от леснозапалими алуминиеви плоскости. След пожара, австралийските пожарникари установиха пряка връзка между алуминиевата облицовка и скоростта на разпространение на огъня, който е достигнал до най-горните етажи за 11 минути.
Британският противопожарен експерт Джон Хъл отбелязва, че сме свикнали подобни трагедии да се случват в по-слабо развитите страни. Той смята, че случаят от Лондон е низ от провали – от мерките за пожарна безопасност до действията на управата на сградата.
Отговорната за изолацията на фасадата фирма „Harley Facades“ обясни, че не вижда връзка между ремонтните работи и пожара. Фирмата Rydon, извършила ремонта, пък обяви, че при санирането били спазени всички противопажарни изисквания. Властите призоваха да не се спекулира с вината за трагедията. Но много от обитателите на сградата отправят тежки обвинения тъкмо към полицията и противопожарната служба. Те твърдят например, че били инструктирани да останат в жилищата си и да поставят влажни кърпи под вратите, вместо да бягат.
Много „неудобни“ въпроси
Британската правителствена ръководителка Тереза Мей обяви „детайлно разследване на катастрофата“. Тя посети мястото на трагедията и заяви, че „трябва да знаем какво се е случило“, и „имаме нужда от отговори“. Дължим това на семействата, загубили своите близки и домовете си, допълни Мей.
Лидерът на опозицията Джереми Корбин също посети мястото на пожара и каза, че трябва да бъде даден отговор на „много неудобни въпроси“ и най-вече на това, как се е разпространил толкова бързо пожарът.
Вестник „Сън“ публикува имената и снимките на 65 души, смятани за изчезнали или загинали при пожара. Дотук е потвърдена смъртта на най-малко 30 човека. Лондонската полиция смята, че броят на жертвите ще нараства. 78 души са настанени в болници, като състоянието на 17 от тях е критично. Никой не знае точно колко души са се намирали в 24-етажната постройка по време на пожара. Според информации в британските медии, в сградата са живеели между 400 и 600 души.
Източник: Дойче Веле
[ad id=“218548″]