Снимка: Архив Ройтерс |
Конкурсът „Евровизия“ даде възможност на европейците да покажат своята солидарност с Украйна, но сред големите европейски лидери започва да се прокрадва тон на нова песен, пише в коментар европейското издание Politico. Доскоро те се притесняваха какво ще се случи, ако Русия смаже Украйна. Днес обаче Западът започва да се замисля какво ще се случи, ако доскоро немислимото стане факт и Украйна победи Русия в тази война.
Разбира се, европейските лидери поддържат Украйна и отпускат помощ – и военна, и финансова, но все по-ясно започват да се усещат притесненията им, изказани преди седмица от френския президент Еманюел Макрон, а именно, че „унижението“ на Русия може да създаде нов набор от проблеми.
Победа на Украйна може да доведе до дестабилизацията на Русия, а възстановяването на отношенията, включително и енергийните, несигурно и отложено в бъдещето. Затова и някои държави искат да са сигурни, че този конфликт ще бъде решен, запазвайки „имиджа“ на Русия, дори и това да коства териториалната цялост на Украйна.
Срещу подобен сценарий се обяви преди няколко дни украинският президент Володомир Зеленски. Пред RAI 1 той беше категоричен, че това е несправедливо искане и го сравни с плановете за поделяне на Европа след края на Втората световна война.
И Еманюел Макрон, и германският канцлер Олаф Шолц нееднократно заявяват, че биха искали да видят прекратяване на огъня в Украйна по-скоро рано, отколкото късно. „Ние не сме във война с Русия“, каза френският президент пред Европейския парламент в началото на май и допълни, че задълженията на Европа са да спре огъня и да осигури мира в Украйна.
Макрон посочи, че след края на войната Европа трябва да изгради „нови баланси на сигурността“, което накара някои страни в Централна и Източна Европа да настръхнат, защото видяха в това начин да се оправдаят действията на руския президент Владимир Путин.
За бързото прекратяване на военните действия в Украйна говори и Олаф Шолц. В петък (13 май) той разговоря по телефона с Путин, а след това в Twitter написа, че са били обсъдени три основни теми. На първо място това е прекратяване на военните действия в Украйна. Останалите две точки в разговора са свързани с отговорността на Русия за ситуацията с доставките на храни по света, както и с неуместността на твърдението, че нацисти управляват Украйна.
Към компанията на Шолц и Макрон може да бъде присъединен и италианският премиер Марио Драги. По време на визита във Вашингтон през миналата седмица той коментира пред американския президент Джо Байдън, че вече е време да се помисли за мирно споразумение в Украйна.
„Съгласни сме, че трябва да продължим да подкрепяме Украйна и да оказваме натиск върху Русия, но трябва и да започнем да се питаме как да установим мира“, коментира Драги в САЩ.
Еднаквите опорни точки за лидерите на трите най-големи европейски икономики подсказва, че триото се готви за натиск в Украйна, за да бъдат възстановени преговорите. На този етап обаче напразно, посочва още Politico. В Киев са категорични – всяка териториална отстъпка, включително и Крим, ще бъде насърчение за Русия за нови инвазии в бъдеще.
Всички призиви на европейските лидери обаче са в противовес на политиката на САЩ. Във Вашингтон коментират, че вярват, че конфликтът може да бъде разрешен по дипломатически път, но приоритет за администрацията е да даде възможност на Украйна да се защити. Така Киев ще има възможно най-голяма тежест по време на преговорите, коментира помощник държавният секретар на САЩ за Европа Карън Донфрийд.
Засега в САЩ не са притеснени от позициите на европейските лидери, защото на този етап има готовност за предоставяне на нужните оръжия от европейските страни, включително и от Германия. Източници на Politico обясняват, че не се изненадват от дебатите, които води Европа.
„Вижте ЕС – от години говорят за руския петрол и природен газ, но едва сега започнаха да обмислят дали да наложат ембарго или не“, коментира американски чиновник пред изданието.