Аналена Бербок при старта на предизборната си кампания. Снимки: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg |
Септемврийският ден е парещо горещ и кандидатката на партия „Съюз 90/Зелени“, която се надява да наследи Ангела Меркел на канцлерския пост в Германия, излиза на сцената пред стотици поддръжници в очакване да пожъне успех, пише AP.
Социологически проучвания показват, че климатичните промени са сред основните притеснения за много гласоподаватели и публиката в източния град Хале е съставена основно от студенти и пенсионери, нетърпеливи да чуят как Аналена Бербок планира да опази бъдещето им – или това на техните внуци.
Зелените отдавна водят битката срещу глобалното затопляне. Преди изборите на 26 септември в Германия те предлагат може би най-всеобхватната програма за трансформация към въглероден неутралитет на най-голямата икономика в Европа, чрез комбинация от държавни стимули и глоби за замърсители.
Но въпреки че гласоподавателите с готовност признават, че са разтревожени за състоянието на планетата, особено след смъртоносните наводнения в Германия през юли, много от тях не желаят да се обвържат с радикалната трансформация, която би била необходима, защото се страхуват от цената, която може да се наложи да платят за нея.
„Климатичната криза е сега“, каза Бербок на митинга. „Ето защо ние трябва да действаме сега, през 2021 година“.
Публиката реагира с учтиви аплодисменти; после слушател зададе въпрос за хората в селските райони, които се притесняват, че промените, необходими за борбата с климатичните промени, като забраната на колите с двигатели с вътрешно горене, биха заплашили начина им на живот.
Бербок каза, че иска електрическите превозни средства да са на достъпни цени за всички в рамките на десетилетие, ако е необходимо със субсидия от до 9000 евро за хората с ниски доходи, но някои хора остават скептични.
„Те не обясняват достатъчно откъде ще дойдат парите“, коментира Соня Солич, работничка в здравеопазването. Солич поддържа целите на Зелените, но по думите й гласоподавателите като нея имат и други притеснения. „Добри железопътни връзки, добри пътни връзки, за тези неща също трябва да се плаща“, посочва тя.
Социологическо проучване от този месец за обществената медия ZDF показа, че климатът и околната среда са най-важната предизборна тема за 38% от отговорилите, пред пандемията от коронавируса и миграцията. Според същото проучване, направено по телефона с участието на около 1250 гласоподаватели с възможност за грешка от 2 процентни пункта, Зелените изостават зад социалдемократите и блока ХДС/ХСС на Меркел.
Щефи Лемке, дългогодишна германска депутатка от Зелените, твърди, че двете партии в управлението не смеят да кажат на гласоподавателите суровата истина за промяната в климата, включително за това каква ще е цената.
„Проблемът е, че ще е много по-скъпо да не направим нищо“, каза тя, визирайки 30-те милиарда евро, които федералните и щатски правителства наскоро се съгласиха да изхарчат за възстановяване на западните региони, които бяха ударени от опустошителни наводнения това лято. „Ако не променим икономиката и обществото ни, няма да можем да си го позволим“.
Партията, която иска да задели 50 млрд. евро годишно, за да направи страната по-чиста и справедлива, привлече големи дарения от богати личности, разтревожени от климатичните промени.
През април биткойн милионер даде половината си състояние на Зелените с надеждата, че те ще регулират със закон консумиращата огромни количества енергия виртуална валута.
Тази седмица партията получи рекордно дарение от 1,25 млн. евро от Стивън Шурман, холандският основател на софтуерната компания „Еластик“.
„Много е очевидно, че Германия е политическа и икономическа сила, с която всички в Европа и света трябва да се съобразяват“, каза той и добави, че Зелените предлагат „прагматични решения“ на климатичната криза.
Бербок, която е на 40 години и е значително по-млада от двамата си основни противници, цитира неотдавнашен доклад на ООН, според който изтича времето за предотвратяване на катастрофално затопляне на планетата. Тя призова присъстващите в залата в Хале да се обърнат към колегите, приятелите и семействата си – дори бившите си съпрузи – за да подчертаят спешната нужда от избирането на политици, готови да се изправят срещу проблема.
„Честно казано, не искам децата ми, които са на 6 и 9 години, или вашите деца и внуци, да ни питат след 20 години: „Защо не променихте курса тогава“?
(БТА)
източник https://www.investor.bg/…………