Остават два дни до изборите на 14 ноември. Достигнаха ли посланията на политиците до хората?
Според него всяка партия е гледала себе си и собствения си електорат.
„Не може да се очаква никаква креативност и нови послания, защото няма време за тях. Когато има толкова чести избори, партиите предпочитат да минат към механично натрупване на гласове. Това може да се види при БСП – обединиха се партии, които преди са били отделно. Партиите мислят рационално“, коментира политологът д-р Теодора Йовчева.
„Има нов субект – „Продължаваме промяната“, има популярен кандидат-президент. Това би повишило избирателната активност“, изтъкна д-р Йовчева.
Аламанов изрази надежда скандалът с машините да не окаже влияние на вота.
Без правила дебатът се превръща в надмощие на по-арогантния. По този начин Аламанов си обяснява липсата на кандидат-президентски дебат у нас.
„Категорично трябваше да има дебат, говорим за избор на държавен глава. След включването на проф. Герджиков и Лозан Панов очакванията за президентски дебат наистина се покачиха. Фактът, че не се случи, за мен е сериозен пропуск. Не позволява на избирателите да преценят тези и визии. Политическото общество загуби от липсата на дебат“, заяви д-р Йовчева.
Аламанов се съгласи с тезата, че партиите на промяната са се сринали, докато партиите на статуквото са се стабилизирали.
„Защо им е трудно да се обединят на тези субекти? В крайна сметка, БСП припозната ли е като партия на промяната? БСП е единствената партия, заедно със СДС, която от началото на прехода присъства в политическия ни живот. Проучванията показват, че няма да има сериозна промяна“, каза още д-р Йовчева.
Гледайте цялата дискусия във видеото.