За антифриза

Всички шофьори са наясно, че двигателя няма как да работи, ако липсва охлаждаща течност. Охлаждането е абсолютно задължително, и за да се извършва правилно то, течността използвана за целта, трябва да има способността да поеме много голямо количество топлина във колкото се може по-малък обем.

Пример за такава течност е водата. Тя има свойствата, необходими за осъществяване на такова охлаждане, но притежава и много недостатъци. При температура по-ниска от 0 градуса, водата замръзва, а при по-висока от 100 градуса – кипва. Тези отрицателни качества я превръщат в неприложима при двигателите с вътрешно горене.

Антифризът от своя страна е течност, която притежава всички нужни качества. Това е причината да напишем тази статия.

Нискозамръзващата течност се използва през студените месеци на годината, но няма никакъв проблем да охлажда двигателя и целогодишно.

[ad id=“263680″]

В България има два вида антифриз и нискозамръзващи течности – етилен гликол и пропилен гликол. Разликата между тях е в химическата им формула.

Най-евтин е гликоловият антифриз, който може да се закупи на много ниска цена, но пък за сметка на това, неговия срок на годност е много по-малък. Всеки може сам да прецени, какво иска и кое е по-изгодно за него.

[ad id=“225664″]

Най-важното свойство на антифриза е охлаждането на двигателя, но освен него, той предпазва от корозия, предотвратява изпаряването на течността при много висока температура и не допуска замръзване на охладителната система.

Видовете нискозамръзващи течности и антифриз могат да бъдат разделени на два типа – концентрати и антифриз, създаден за директна употреба.

Преди да се използва концентриран антифриз, той трябва да се разреди с дестилирана вода. В нашата страна разреждането обикновено се прави 1:1. Антифризът за директна употреба не се разрежда с вода. Неговото използване е по-лесно, защото се купува и директно се налива в системата на автомобила.

Добре е нискозамръзващите течности да се подменят през 2 до 5 години или след определен пробег на превозното средство.

Източник: http://коли.ехо.com