Д-р Тони Пероне е известен сред холивудските звезди диетолог и нутрологист. Диетологът д-р Тони Пероне дава няколко полезни съвета в сезона на тиквата.
Много е изписано и казано за полезните свойства на тиквата. Но за някои хора тя е противопоказна. Ето защо:
1. Тиква и диабет
Тиквата има много висок гликемичен индекс , което означава, че нейното потребление може да причини внезапни скокове на кръвната захар.
Следователно, тя е противопоказна за хора, страдащи от диабет.
2. Мазен черен дроб и отслабване
Много експерти казват, че тиквата помага да отслабнете, но има някои нюанси, предупреждава д-р Тони Пероне.
Високият гликемичен индекс на тиквата прави трудно отслабването. Тук цялата хитрост е в начина на приготвяне. Ако не искате да се откажете от тиквата, по-добре е да изберете рецепти със сурова тиква. По този начин тиквата има по-нисък гликемичен индекс и се запазват всички полезни витамини, които са в нея.
3. Тиква и гастрит
Този зеленчук има алкализиращи свойства и доста силно потиска киселинната среда. Това може да бъде опасно за тези, които страдат от гастрит с ниска киселинност и други нарушения на киселинно-базовия баланс. Също така е по-добре хора със стомашна язва и язва на дванадесетопръстника да изключат тиквата от своето меню.
4. Тиквени семки
Този деликатес не трябва да ви заблуждава. Печените тиквени семки, които не са белени, унищожават зъбния емайл. Този факт няма научно потвърждение, но все пак доктор Тони Пероне препоръчва да изплаквате устата си след като ядете тиквени семки. Вредата от белените сурови тиквени семки, както и от печените такива, е че те съдържат салицилова киселина, която може да предизвика възпаление на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Това е опасно за пациентите с гастрит и язва.
Освен това, тиквените семки са висококалорийни. В 100 грама тиквени семки се съдържат 556 калории. А постоянното чоплене на печени тиквени семки води до осоляване на тъканите на тялото и отделянето на соли в ставите. Не се препоръчва да ядете повече от 50 грама семки на ден.
5. Сурова тиква
Имайте предвид, че суровата тиква предизвиква силни чревни колики. В никакъв случай не бива да я ядете на гладно, или да пиете сок от сурова тиква, преди да сте закусили.
Безспорно, тиквата съдържа много полезни витамини и минерали. Тя премахва излишния холестерол от тялото, шлаките и токсините. Консумирането й е добра превенция на атеросклерозата, пише lekuva.net
Тиквата може и трябва да се консумира, но ако имате противопоказания от списъка по-горе, трябва внимателно да следите количеството тиква в храната и да изберете правилния начин на приготвяне. Затова доктор Тони Пероне не казва, че трябва да се откажете напълно от тиква, просто помнете – консумацията на тиквата трябва да бъде умерена!