Инфлацията вече е не само европейски, но и световен проблем. И в България всеки се интересува какви цени да очаква в близко време на хранителните продукти и основните стоки за бита.
Цените на потребителските стоки у нас от 2015 г. до септември 2021 г. като цяло са нараснали с почти 10%, показва хармонизираният индекс на потребителските цени, представен от Националния статистически институт (НСИ).
За последните близо шест години най-много са се повишили цените на продуктите от групата на „Животински и растителни масла и мазнини“ – с 38%. Следват ги хляб и зърнени храни (поскъпване с 28%), плодове (с 26%) и зеленчуци (с 24%), хранителни продукти като цяло (с 21%). Близо до предходните стойности е поскъпването на месо и месни продукти (с 20%), и мляко, млечни продукти и яйца (с 19%).
От 2015 г., според статистиката, най-малко е поскъпнала рибата и морските храни (с 8%), както и безалкохолните напитки (с 9,5%). Другото важно „перо“ от най-насъщните разходи – облеклото и обувките, според данните на НСИ, са поевтинели спрямо 2015 г., съответно с почти 8% и с близо 15%.
Разходите, свързани с образование, са се повишили за близо шест години с 26%.
Средствата, необходими за жилища, електроенергия, газ и други горива, са нараснали от 2015 г. с 18%, информира Money.bg. Според НСИ за последните шест години средствата за здравеопазване са увеличени само с близо 5%, а за транспорт – с 2,4%. Но пък стойността на застраховките, свързани с транспорта, е скочила с 25%.
Стоките и услугите, класифицирани от НСИ в групата на „Съобщенията“, са поевтинели като цяло с 13% от 2015 г. насам. В тази група се открояват „телефонни и телефакс апарати“, чиито цени са се „стопили“ наполовина за периода. Пощенските услуги обаче са поскъпнали с 5%.
Стоките и услугите, свързан с развлечения и култура, като цяло са поскъпнали с почти 5% за разглеждания период. В тази група обаче, има големи разлики в посоката на движение и размера на цените при различните стоки и услуги. Например, отчита се поевтиняване на аудиовизуална и фотографска техника (с 14%), но нейният ремонт поскъпва с над 10%. Поскъпването на услугите от областта на спорта е с над 17%. Цените на услугите от областта на културата са нараснали с едва 3%.
Ако погледнем малко настрани от насъщните храни и услуги, виждаме, че посещението на ресторанти и хотели като цяло от 2015 г. досега е поскъпнало с 22%, а цените на бижута и часовници са скочили с 32%, според статистическите данни.