За по-бързо извършване на дейностите по мащабния ВИК проект настоя кметът на Стара Загора

Участниците в срещата

Изпълнението му създава неудобства, но е жизнено важен за града ни, отбеляза Живко Тодоров по време на нарочна среща

„Проектът, който ВиК дружеството реализира в момента, е жизненоважен за нашия град. Той ще намали загубите на вода, ще намали авариите. Неговото изпълнение е необходимост. Въпросът е как това да се случи с по-малко неудобства за старозагорци“. Това обяви кметът на Стара Загора Живко Тодоров по време на работна среща, организирана днес от него с управителя на „Водоснабдяване и канализация“ инж. Росен Найденов, главния инженер на дружеството Пеньо Пейков и директора на Регионалния исторически музей Петър Калчев. В обсъждането на мащабния ВиК проект, който се изпълнява в момента в областния град и областта на стойност 121 млн. лв., участие взеха още зам.-кметът Йордан Николов, представители на дирекциите „Транспорт“ и „Екология“ и „Строителство“ на общинска администрация, на фирмите, изпълняващи дейностите, както и експерти.

„Ние държим да се работи по-бързо – в момента дейностите се извършват по улиците „Августа Траяна“, „Боруйград“, „Васил Левски“, „Иречек“, по булевардите „Митрополит Методий Кусев“ и „Св. Патриарх Евтимий“, предстои и по ул. „Хан Аспарух“. Желанието ни и усилията ни са насочени към интензивна работа по тези главни артерии до края на лятото, за да се възползваме от по-малкото хора в града, а след 15 септември да се действа по по-малките улички“, подчерта Живко Тодоров.

„Обхватът на проекта е „широкият център“, както го знаем старозагорци. От изток е до бул. „Св. Патриарх Евтимий“, на запад е до ул. „Димчо Стаев“, на север – до ул. „Августа Траяна“ и на юг до ул. „Братя Жекови“. В този квадрат са съсредоточени и най-големите проблеми, които имаме – с аварии, загуби на вода и други“, обобщи главният инженер на ВиК Пеньо Пейков. Улиците, по които досега не е имало разкопаване, са предизвикателство, стана ясно от думите на инж. Пейков. „Решихме да започнем от най-трудното, за да осигурим време и на музея за тяхната дейност. Бавят ни обаче законните срокове на процедурите, когато говорим за археология“, допълни инженерът. Той добави още, че са договорили с управляващия орган, когато се нарушава над 50% от ширината на улицата – по договор да са длъжни да ремонтират целия участък.

Управителят на ВиК инж. Росен Найденов увери, че дружеството работи в екип с Общината и „Строителния надзор“, за да бъде подобрена в срок и качествено ВиК инфраструктурата, както и да се минимизират негативите на обществото по време на изпълнение на дейностите по проекта.

Директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев бе категоричен, че те също работят на максимум, но се съобразяват с новите артефакти, които биват откривани при изкопите. „Тази централна част на града не е била разкопавана и находките имат нужда от нашата съвестна работа“, отбеляза той.

По време на срещата стана ясно и че е изключен вариантът да се работи „на парче“, тъй като системата е едно цяло и трябва да се премине през тестове и изпитвания на водопроводната мрежа, преди да се пусне в експлоатация и теренът над нея да се асфалтира.

Ресорният зам.-кмет Йордан Николов сподели, че се съблюдават схемите за движение на автомобилите, за да бъдат максимално удобни за хората в периода на работа по проекта.

По повод множеството сигнали за запрашеност в района на дейностите е взето решение да се полага временно фрезован асфалт, а не само пръст, за да се избегне вдигането на прах, съобщи кметът Живко Тодоров.

По време на срещата бе взето и решение Община Стара Загора да състави списък с всички неправилно възстановени участъци и тези, които не са били качествено отремонтирани, както и те да бъдат оправени от ВиК в следващите няколко седмици. Общината поиска от водното дружество по-често оросяване на участъците, в които се работи, както и спазване на сроковете за строителните дейности. От страна на общинската администрация бе поет ангажимент за увеличаване на миенето на околните улици.

(СН)

Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .