БГНЕС/ГЕРГАНА КОСТАДИНОВА |
Здравеопазването и причинената от коронавируса криза станаха поредната арена на спор между служебното правителство и най-голямата парламентарна група – „Има такъв народ“.
Няколко часа след публикуването на последната заповед на служебния здравен министър Стойчо Кацаров от ИТН настояха за отмянана на мерките заради, според тях, дискриминация на неваксинираните. Със заповед от четвъртък МЗ прави опит и да насърчи ваксинациите с привилегии за заведения и обществени места с напълно ваксиниран персонал или такъв, който е готов да се тества редовно, за да ходи на работа.
Условията за тези привилегии обаче са мъчно постижими при нищожния дял на ваксинираните у нас (под 20%). Облекченията предвиждат обществени обекти като ресторанти, културни институти, фитнеси, спортни зали и пр. да се освобождават от ограничението за заемане на 50% от капацитета, ако целият персонал и всичките им клиенти имат зелен сертификат с една от трите известни хипотези – завършен курс на ваксинация, отрицателен тест за COVID-19 или доказателство за преболедуване в последните 6 месеца.
На практика подобни облекчения може да има само за ваксинирани, тъй като МЗ залага солено условие към неваксинираните – те трябва да имат PCR-тест, направен в последните 72 часа. Другият нов текст в Заповедта касае организацията на работата във всички администрации. Ръководителите на администрации установят работно време с променливи граници и начало на работния ден между 7.30 и 10 часа и организират работа от разстояние на най-малко 50% от персонала, освен ако, в зависимост от характера на работа, това не е възможно.
„Изумен съм от реакцията на някои политици и общественици. Хора, четете, моля ви се! Със заповедта, която издадох вчера, дадох възможност да работят на 100% тези, които досега работеха на 50%. Никакви ограничения не са наложени, напротив точно обратното“, каза на извънредна пресконференция служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
По-рано от ИТН обявиха, че мярката предвижда „дискриминационни привилегии“. Реакцията не е неочаквана предвид дезинформационната пропаганда, която телевизията на Слави Трифонов провежда в последната година, подкопавайки доверието към ваксините и рисковете от вируса въобще.
„Обезпокоени сме, че вече година и 8 месеца няма трайно и ефективно решение на кризата с Covid-19. Важно е обаче да имаме предвид, че наред със здравния проблем, не бива да неглижираме и социалния и икономически ефект, който се стоварва с особена тежест върху няколко конкретни сектора като хотелиерство, ресторантьорство, транспорт и редица други, свързани с тях“ , се казва в декларацията, прочетена от депутата Андрей Чорбанов, микробиолог в БАН.
„Указанията, които се дават по отношение на изисквания за ваксинация или преболедували за работещите в редица обществени сектори, както и достъпът до тези обекти само от ваксинирани и доказано с документ преболедували и с доказан PCR тест, противоречи на основни права на гражданите в т.ч. правото им на труд и до свободен достъп до обществените обекти“ , се допълва в нея.
Подобни мерки обаче са в основата на европейската концепция за цифров здравен сертификат и се прилагат в редица европейски страни. Юристи и правозащитни организации също вече се произнесоха, че подобни изисквания са допустими, когато целят защита на общественото здраве.
„Настояваме за отмяна на всякакви дискриминационни ограничения, които разделят обществото на ваксинирани и неваксинирани, лишавайки последните от основни техни права. Разчитайте на мъдростта и интелекта на хората, а не се опитвайте да ги плашите и принуждавате, пренебрегвайки правото на личен избор“ , пише още в декларацията на най-голямата парламентарна фракция.
„Ако вие не държите да работите на 100%, напишете ми го. Ще отменя заповедта“, каза Кацаров по адрес на недоволните. Здравните власти правели всичко възможно, за да се запази живота и здравето на хората, добави той.
Министърът на няколко пъти повтори, че и към настоящия момент има ограничение за работа на 50% капацитет, а сега се дава възможност за работа на 100%.
„Непрекъснато обмисляме какви мерки да се въведат в бъдеще. Към момента такива не се налагат. Включително мислим как да защитим здравето и на тези, които искат да протестират“, заяви д-р Кацаров. Мерките не се налагат по браншове, а по епидемичен риск. Епидемичният риск може да е висок в едни браншове, в други – не, добави още Кацаров.
Новите случаи на COVID-19 за изминалото денонощие са по-малко в сравнение с последните два дни, но пък за седмица хоспитализациите са се увеличили със 70%. През изминалите 24 часа у нас са регистрирани 1371 случая на COVID-19, докато в сряда минаха 1400. Миналия петък обаче в болница се лекуваха 1264 души с коронавирусна инфекция, а днес броят им вече е 2161. Само за петте дни на тази седмица са обявени нови 99 смъртни случая на хора с COVID-19, а за изминалото денонощие жертвите са 27. По този показател България е на пето място в ЕС, като във вчерашната обновена статистика на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията за страната са обявени 18,56 починали на 1 млн. души. Най-тежко е положението в Кипър, където смъртността е 38,29 на 1 млн., Гърция (23,14), Испания (20,11) и Португалия (18,94).
източник https://www.investor.bg/…………