Зеленият преход може да бъде и изгодна сделка

Зеленият преход може да бъде и изгодна сделка

Снимка: Bloomberg LP

Трилиони се хвърлят тук и там за реализацията на зеления преход. Едно от последните изчисления по темата е на McKinsey и сочи, че оттук до 2050 година за постигане на въглеродна неутралност са нужни инвестиции в размер на 9,2 трилиона долара на година, или общо 275 трилиона долара.

Според анализите на Гернот Уагнър за Bloomberg това означава, че разликата между текущите политики по декарбонизация, които са предимно, но не изключително в нисковъглеродни активи,  и пълната въглеродна неутралност през 2050 година е само 25 трилиона долара за следващите 30 години, или по-малко от 1 трилион долара средно годишно.

Източник: Bloomberg

В същото време доклад на AON показва,че икономическите щети от неблагоприятните климатични явления през 2021 година с в размер на 343 млрд. долара. Разходите, свързани с наводнения, горски пожари, урагани и други рискове, могат лесно да се окажат повече от тези, които се правят за ограничаване на повишението на глобалните температури до 1,5°С до края на това столетие, пише още Bloomberg.

Още по темата

Днес светът харчи по 3,7 трилиона долара годишно за „високоемисионни дейности“ – добив на изкопаеми горива, рафинерии, производство на електроенергия, производство на цимент и стомана, както и за бензиновите и дизеловите двигатели. И около 2 трилиона долара за чисти технологии и инфраструктура.

1/3 от трилионите, харчени за „мръсни“ производства, също могат да бъдат насочени към нисковъглеродни дейности – например производството на електроенергия от възобновяеми източници, електрическа мобилност и т.н.

Гернот Уагнър коментира преди дни пред Ройтерс, че политиката в областта на климата означава масивни инвестиции и пренасочване на пазарните сили от сегашния високовъглероден и нискоефективен път към нисковъглероден и високоефективен път. Според него източник на тези средства са потребителите (например при повишаване на цената на електроенергията), данъкоплатците (основно чрез действията на правителствата) и акционерите.

В заключение според икономиста докладът на McKinsey показва, че енергийният преход може да доведе до повече инвестиции, по-голям икономически растеж и работни места, без да се вземат предвид чистата планета и по-добрите технологии – касаещи всичко от домовете ни до начина на придвижване. Изглежда изгодна сделка.

 

https://www.investor.bg/