Зелени Балкани съобщават за исторически успех

Двадесет и осем години след последното гнездене и 36 години, след като видът е бил официално обявен за изчезнал в страната (Червена книга на НР България, том 2), черният лешояд (картал) отново успешно гнезди в България през 2021, научи ЗАРАТА от Зелени Балкани.

На 1 октомври 2021, точно 145 дни след излюпването си на 10 май, първият успешно отгледан в природата в България черен лешояд напусна гнездото си. Това е моментът, в който размножителният сезон за родителите му се води за успешно приключил и отбелязва историческото събитие за връщането на вида в българската фауна. Въпреки че три двойки снесоха яйца в Стара планина през 2021, едва една успя да отгледа малко, което вероятно се дължи на неопитността на младите родители.

При маркирането му с пръстени и сателитен предавател в гнездото на 25 юли 2021, младият лешояд беше кръстен с името Мичев-Боев – на двамата орнитолози и природозащитници Таню Мичев и Николай Боев. Те първи, още през 1980 година, когато вече проучванията им показват, че видът е изчезнал от страната, предлагат възстановяването му чрез внос на птици от чужбина и освобождаването им в българската природа. Макар да не доживяха реализирането на идеята си, Мичев и Боев вдъхновиха поколение природозащитници, които целенасочено работиха за постигането на този успех.

Днес черният лешояд се размножава само в две страни на Балканите – Гърция и вече в България, и само в пет от Европейския съюз – като бъдат добавени Испания, Португалия и Франция.

Историческият успех стана възможен благодарение на съвместните усилия на няколко местни и международни организации – Зелени Балкани, Фонд за дивата флора и фауна, Дружеството за защита на хищните птици (България), Фондацията за опазване на лешоядите (Нидерландия), Евронатур (Германия), Правителството на Екстремадура (Испания) и е подкрепено финансово от прогарама ЛАЙФ на ЕС в рамките на проект „Светло бъдеще за черния лешояд”