Земеделците искат оставката на зам.-министър

Земеделците искат оставката на зам.-министър

Оставката на зам.-министъра на земеделието Таня Георгиева поискаха от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Причината е несправянето, според тях, в работата на ресорния зам.-министър, което води до загуби в селскостопанския сектор в размер на 100 млн. лв.

„Причините за исканата оставка са няколко и не е конкретно само един случай, като последният е доста фрапантен. Той възбуди недоволството заради тежката суша, в която се намираме. Преди два месеца браншът гласува 50 млн. евро по Програма за развитие на селските райони да бъдат насочени в инвестиции за напояване, като тези инвестиции да бъдат в рамките на стопанствата. Това, което министерството и ресорният зам.-министър трябваше заедно с експерти да защитят, е условията за кандидатстване и как да стартира приемът“, каза председателят на Национална асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов за „България сутрин“.

Проданов допълва, че това, което браншът получава като условия за кандидатстване, не кореспондира с желанието на бранша. Той допълва, че зам.-министър Георгиева се е съгласила с ЕК помощите за България да не бъдат увеличени.

“Няма как да се съгласим на такова условие. Има региони, в които има проблем с водата за напояване. Причините са различни, на места има проблем с инфраструктурата, на места има проблем с управлението на определени язовири“, добави Проданов за Bulgaria ON AIR.

По думите му поливните площи, с изключение на оризопроизводството, са 100 000 дка. Проданов допълва, че в момента нямаме никакво напояване.

„България има междусъседски договори с Гърция и Турция, сключени преди 60 години, във връзка с определени задължения, които сме имали тогава – да изпускаме определени количества вода към тези държави, чрез реките, които пресичат границата“, подчерта председателят на НАЗ, като добави, че в последните години отпускаме двойно повече вода от това, което сме задължени по договор.

„С Гърция договорът изтече тази година и доколкото знам все още не е подновен. Подновяването зависи от добрата воля на двете държави. А договорът с Турция изтича другата година. Трудно е да се компенсират големите загуби, които понасяме последните години. Важно е да се изпълни споразумението, което подписахме с министър-председателя февруари месец. Беше договорено изплащането на „украинската помощ“. Първия транш го получихме април-май, а вторият трябва да изплатен до 30 септември“, поясни Илия Проданов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/