Снимка: архив, БГНЕС |
Струва ми се, че е важно да си дадем сметка в какъв момент от развитието на нашата държавност се намираме. Това заяви председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов в декларация по повод края на 48-ото Народно събрание.
Намираме се в момент, в който парламентарната република е суспендирана, поставена на трупчета, защото се оказва, че българският парламент трайно не може да произведе не просто моментни мнозинства и не дори скрити мнозинства, защото в този парламент имаше мнозинство, което нямаше особено желание да се легитимира, коментира той.
„Българската парламентарна република започна да мутира в един модел, наследен от епохата преди 91-ва година, в който парламентът беше сезонно законодателно събрание. Събираше се за кратки сесии, а след това се разотиваше, управляваше Държавният съвет – това, което после се превърна в президентство. Управлява президентството. Имаме все повече белези на един необявен от Конституцията и странен квазипрезидентски режим на управление. Това положение не е просто моментен куриоз. То говори за сериозно заболяване на нашата политическа система“, каза Иванов.
Всички употребихме клишето за диалог, но той не е състояние на празни приказки, а способност да се стига до решение, посочи лидерът на ДБ.
Парламентарната република е модел на споделяне на властта, отбеляза още Иванов. „Причината да не може да излъчим управление и да договорим реалните условия за споделяне на властта, не просто нейното споделяне на порции, а упражняването й със съзнанието за нейната ограниченост и оставянето й в твърдите рамки на върховенството на правото“.