Изборите във Великобритания: Под знака на терористичните атаки

Утре (8 юни) британските гласоподаватели ще дадат вота си на предсрочните парламентарни избори. Те бяха свикани в края на април от премиера на страната Тереза Мей.

Когато тя взе това решение, победата й изглеждаше „вързана в кърпа“. Нейната Консервативна партия водеше пред основните си опоненти от Лейбъристката партия с над 20% в проучванията на общественото мнение. Липсата на силна алтернативна позиция относно преговорите за Brexit (британското напускане на Европейския съюз) даваше на Консерваторите допълнителен бонус.

Korbin Mei

След кратката предизборна кампания, изпълнена с трагични терористични атаки и смени в обществените нагласи, победата на Мей далеч не е толкова сигурна. Последните проучвания показват, че Консерваторите имат само 4 процентни пункта преднина пред Лейбъристите на Джереми Корбин. Така надеждата – на Тереза Мей да осигури мнозинство от над 80 души на партията си в долната камара на 650-членния британски парламент, намаля значително.

От изхода на изборите зависи много, както за бъдещата посока на вътрешното управление на Великобритания, така и за преговорите за излизането на страната от Европейския съюз.

Ако въпреки социологическите прогнози, залогът на Мей се отплати и партията й спечели голямо мнозинство, тя може да се върне на масата на преговорите в Брюксел с претенциите за много по-солидна обществена подкрепа.

Ако обаче значителна част от гласовете за партията й дойдат от разочаровани бивши привърженици на популистката и антиевропейска партия UKIP, това би означавало допълнителен натиск за „втвърдяване“ на и без това „твърдата“ позиция на премиера в оставка.

Малко вероятно е опозиционната Лейбъристка партия да спечели изборите. Ако обаче това стане, неизвестните – във вътрешнополитически и в международен план, стават още повече.

Изборите ще се проведат на фона на атентатите в Лондон и Манчестър, голямата тема за условията по напускане на Европейския съюз и успешния опит на Лейбъристите да фокусират предизборните дебати към икономически и социални въпроси.Tereza Mei premier UK

Избирателите бяха отблъснати и от предложението на управляващите Консерватори за въвеждане на „данък деменция“. Той трябваше да задължи пенсионерите да използват активите си – включително стойността на домовете си, за да платят за социалните си грижи (до последните 100 хиляди паунда, които са защитени). Общественото мнение се наостри срещу премиера Тереза Мей. Освен това и Лейбъристите, и дори представители на нейната собствена Консервативна партия я обвиниха в неадекватно управление на вътрешното министерство, в последните шест години преди да стане премиер. Като вътрешен министър тя е настоявала за намаляване на броя на полицейските служители във Великобритания. Това е изложило сигурността на хората на риск, което си пролича от последните терористични атаки, коментират опонентите на Тереза Мей.

capital.bg