Новият Паневропейски пенсионен продукт (ПЕПП) е изгоден за потребителите, но финансовите институции няма да имат икономическа мотивация да го предлагат, ако правителството не намери баланс между техните интереси и тези на спестяващите. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria доц. Станислав Димитров, ръководител катедра „Финанси и застраховане“ във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и главен изпълнителен директор на животозастрахователна компания „Съгласие“.
Какво точно е Паневропейският пенсионен продукт? Той е известен и като „Регламентът за ПЕПП“, като с него се установява правната основа на този продукт и се въвежда стандартизация на основните му характеристики, например изисквания за прозрачност, правила за инвестиции, право на смяна и видове инвестиционни варианти. ПЕПП е доброволна лична пенсионна схема, която ще допълни съществуващите обществени и професионални пенсионни системи, както и националните частни пенсионни схеми.
Регламентът има за цел да се даде по-голям избор на осигурените лица и да им се предоставят по-конкурентни персонални пенсионни продукти при спестяване за пенсия, като същевременно се осигурява висока защита на потребителите.
В България въвеждането му също се обсъжда. В края на март тази година правителството предложи промени в Кодекса за социално осигуряване, чрез които фондове от други страни в ЕС могат да навлязат на пазара в България, да събират осигурителни вноски и да изплащат пенсии у нас. Продуктът, т. нар. европейска пенсия, позволява пренасяне на осигуровките и пенсиите от една страна в ЕС към друга при преместване на човека. Целта на промяната е да насърчи хората да спестяват средства допълнително, тъй като в много държави членки на ЕС коефициентът на заместване на дохода след пенсиониране е нисък.
ПЕПП обаче има и недостатъци. Според доц. Станислав Димитров предвиденото по регламент ограничение на разходите до 1% на натрупания капитал на едно лице може да обезкуражаи потенциалните му доставчици.
„Предлаганите промени от кабинета съдържат доста негативи за доставчиците и те ще се замислят дали да навлязат на този пазар. Въвежда се много сложна структура за създаване на този продукт, нужни са 2 лиценза, които ще доведат до много разходи. Надявам се в по-нататъшни стъпки тези негативи да бъдат премахнати“, каза гостът.
По думите му обаче този нов пенсионен продукт, разработван от Европейската комисия в продължение на 8 години и въведен с регламент през 2019 г., все пак предлага много предимства на спестяващите в дългосрочен план. „Той подлежи на регулация от европейски органи, което дава допълнителна сигурност и гаранции“, отбеляза Димитров.
В допълнение към това спестяващите ще могат да пренасят правата по продукта във всяка една държава от ЕС при смяна на работното място или местожителството. Регламентът на ЕС гарантира и по-ниски разходи за потребителите, докато в същото време се предвижда данъчните облекчения да останат същите като при националния доброволен пенсионен фонд. Другото предимство на ПЕПП е, че той позволява получаването на суми 5 години преди официалната пенсионна възраст, уточни още експертът.
Целия разговор в студиото може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.