„Излишен пиар“. Кирил Петков занесе списък с 19 известни имена на прокуратурата 

Премиерът Кирил Петков ще предостави на държавното обвинение списък с 19 имена на известни личности, ако то има нужда от помощ, за да разследва ефективно корупцията в България. Това стана ясно от думите на министър-председателя на влизане във Върховната касационна прокуратура (ВКП), където той е призован на разпит в сряда.

“Това са имена, които са публична информация, имена, които знаете добре”, посочи Петков, цитиран от БТА с уточнението, че списъкът му не съдържа фирми, а само личности.

Сред тях са бившият шеф на столичното следствие и основен герой в случая „Осемте джуджета“ Петьо Петров-Еврото, издирваният от България Христофорос Аманатидис-Таки, свързваният с бившата силово групировка СИК Младен Михалев-Маджо и други.

По думите му “една прокуратура трябва сама да направи това домашно и сама да се сезира. Ако имат нужда от помощ, аз съм тук”. Премиерът все пак определи призоваването си като “излишен пиар”.

Той беше привика във ВКП заедно с началничката на кабинета си Лена Бориславова по настояване на самия главен прокурор Иван Гешев, който се срещна по своя инициатива с тях в Министерския съвет в петък.

В понеделник държавното обвинение съобщи, че по време на разговора им Петков е споменал “имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната” и затова е призован с Бориславова да предоставят “пълен списък” с тези хора.

Междувременно антикорупционната комисия пък привика на разпит Надежда Йорданова, за да ѝ предостави информацията, с която разполага, за извършени от Гешев нарушения. Правосъдната министърка обаче отказа да се яви и заяви, че скоро ще поиска от ВСС остраняването на главния прокурор, след като преди ден Конституционният съд постанови, че тя има такова право.

От ДПС пък обявиха в сряда, че ще поискат от главния прокурор Йорданова да бъде привикна и на разпит в прокуратурата заради нейно изказване, че кантори, свързани с движението, имат общо с процедури по издаването на т.нар. “златни паспорти”.

На този фон в момента тече общественото обсъждане на промените в Закона за съдебната власт, предложени от управляващите с цел да закрият специализираните съдилища и прокуратури. Реформа, срещу която нееднократно се обявиха през последните месеци ръководството на държавното обвинение, ДПС и ГЕРБ.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .