Снимка: Bloomberg L.P. |
Много инвеститори в злато може би са изплашени от възможността Федералният резерв да свие паричните стимули, но германците трупат кюлчета с особено бърз темп, съобщава Bloomberg.
Търсенето на благородния метал в Германия – традиционно най-големият купувач на кюлчета и монети в Европа, е най-голямо от поне първата половина на 2009 г., показват данни на Световния съвет по златото, цитирани от Bloomberg. Въпреки че интересът е голям и в други западни държави, германците са особено силно привлечени, надявайки се по този начин да се предпазят от инфлацията.
„Имаме дълга история на страх от инфлация в нашето ДНК.Сега рисковете за инфлацията се ускоряват“, коментира Рафаел Шерер, управляващ директор на търговеца на метали Philoro Edelmetalle GmbH. Неговите продажби са нагоре с 25% спрямо и без това силната 2020 г. „Прогнозата за благородните метали е много положителна“, допълни той.
Любовта на германците към златото датира още от хиперинфлацията по време на Ваймарската република отпреди век. Миналия месец отварянето на икономиката след продължителните блокади отново тласна увеличението на цените до най-високото му равнище от над десетилетие. Отрицателните лихви в Европа също правят активите без доходност много привлекателни, коментира Шерер.
Германската крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ използва растящата инфлация, за да увеличи подкрепата си преди изборите на 26 септември. Тя обвини Европейската централна банка в лишаване на германците от техните спестявания със своята „осъдителна“ политика на нулеви лихви.
Търсенето на кюлчета и монети през първата половина на годината в Германия се е увеличило с 35% спрямо предходните шест месеца при 20% за останалата част на света, показват данните на Световния съвет по златото.
И въпреки това цените на златото на пазара намаляват с почти 7% от началото на юни.
Минути преди 16 ч. българско време благородният метал поскъпва с 0,4%, преминавайки с малко прага от 1800 долара за тройунция.
Търговците на злато, също както и останалите участници на пазара, ще следят внимателно изказването на Джером Пауъл за евентуални сигнали дали ще предстои в скоро време свиване на стимулите. От другата страна на Океана очакванията за увеличение на лихвите от Европейската централна банка през идните години остават слаби. Това би могло да подкрепи търсенето на злато в Германия дори и при намаляване на цените на световно равнище.
Златото „винаги е играло определена роля сред германските инвеститори“, посочва Александър Цумпфе, старши трейдър на Heraeus Metals Germany GmbH & Co. KG. „С растящия интерес към купуване през последните години тя стана все по-отявлена“, допълва той.
източник https://www.investor.bg/…………