Израелски танков екипаж е убил журналист на Ройтерс и е ранил шестима репортери в Ливан на 13 октомври, като е изстрелял два последователни снаряда, докато те са снимали трансграничен обстрел, съобщи Ройтерс, като се позова на свое специално разследване.
При ударите загина 37-годишният видеооператор Исам Абдала, а тежко беше ранена 28-годишната фотографка от Франс прес Кристина Аси. Те са работили на малко повече от километър от израелската граница близо до ливанското село Алма ал Чааб.
Новината идва на фона на призива на държавите от групата на седемте (Г-7) за хуманитарни паузи във войната между Израел и палестинската радикална групировка Хамас. Това се случи, след като пълномащабната офанзива на Израел в контролираната от Хамас Ивица Газа беше възобновена миналия петък след временното примирие, при което Хамас освободи израелски и чуждестранни заложници, а Израел пусна палестински затворници.
Хамас е ислямистка палестинска групировка, обявена за терористична от ЕС, САЩ и други страни.
Агенция Ройтерс е разговаряла с повече от 30 правителствени служители и служители по сигурността, военни експерти, съдебни следователи, адвокати, медици и свидетели, за да събере подробен разказ за инцидента с журналистите. Прегледала е часове видеоматериали от осем медии, които са били по това време в района, и стотици снимки от преди и след нападението, включително сателитни изображения с висока резолюция.
Ройтерс е събрала и получила доказателства от мястото на инцидента, включително шрапнели на земята и забили се в колата на Ройтерс, три бронежилетки, камера, статив и голямо парче метал.
Инцидентът става, когато екип на Ройтерс и журналисти от АФП и „Ал Джазира“ работят на хълмовете в южната част на Ливан и гледат към Израел. Исам Абдала изпраща снимка, на която се вижда как се разполагат до ферма, която гледа на юг. Започва да предава видео на живо, насочено на юг, докато от различни позиции зад хълмовете се издига дим.
След повече от 45 минути заснемане камерата се завърта надясно и се фокусира върху израелски пост и танк, който стреля към Ливан. По-малко от 90 секунди по-късно първият от двата танкови изстрела, изстреляни от друг хълм, удря екипа, убивайки Абдала. Вторият изстрел попада 37 секунди по-късно, като подпалва колата на „Ал Джазира“.
Нидерландската организация за приложни научни изследвания (TNO), независим изследователски институт, който тества и анализира боеприпаси и оръжия за клиенти като нидерландското министерство на отбраната, е изследвала материала за Ройтерс в лабораториите си в Хага. Основните заключения са, че голямото парче метал е опашната перка на 120-милиметров танков снаряд, изстрелян от гладкоцевно танково оръдие, разположено на 1,34 км от репортерите, от другата страна на ливанската граница, допълва Ройтерс.
Агенцията е представила констатациите на Израелските сили за отбрана (IDF), че танковите снаряди са били изстреляни от територията на Израел, и е поставила подробни въпроси, включително дали израелските войски са знаели, че стрелят по журналисти. Подполковник Ричард Хехт, международен говорител на ЦАХАЛ, е отговорил: „Ние не се целим в журналисти.“ Той не е предоставил допълнителни коментари. В дните след нападението израелските военни заявиха, че проверяват случилото се, но не оповестиха никакви заключения.
Групата от седем репортери от АФП, „Ал Джазира“ и Ройтерс е била облечена в сини бронежилетки и каски, на повечето от които с бели букви е било изписано „PRESS“. В този ден в и около Алма ал-Хаааб е имало журналисти от поне още седем медии.
„Доказателствата, с които разполагаме и които публикувахме, показват, че израелски танков екипаж е убил нашия колега Исам Абдала“, заяви главната редакторка на Ройтерс Алесандра Галони.
Тя осъди убийството на журналиста и призова Израел да обясни как е могло да се случи това и да потърси отговорност от виновните за смъртта му и раняването на Кристина Аси, колегите им Таир Ал-Судани и Махер Назех, както и на тримата други журналисти“.
АФП съобщи, че доказателствата, събрани от Ройтерс, потвърждават собствения ѝ анализ на инцидента.
Международното хуманитарно право забранява нападенията срещу журналисти, тъй като работещите в новинарските медии се ползват с пълния обхват на защитата, предоставяна на цивилните лица, и не могат да бъдат считани за военни цели.
Експертът по международно наказателно право Каролин Еджъртън, която е работила по дела за военни престъпления на Балканите, е коментирала пред Ройтерс, че заснемането на позиции на израелски танкове на границата може да е било счетено за заплаха за израелските военни, ако тази информация е била смятана за „ценна за целите на силите в Ливан“.
Еджъртън обаче добавя, че два изстрела в гръб срещу група ясно идентифицирани журналисти „са явно нарушение на международното хуманитарно право и могат да се приравнят и към военно престъпление, изразяващо се в нападение срещу цивилни граждани“.