Изследване: Най-често бира пият дамите на възраст между 30-39 години

През 2020 г. най-често жените от Варна са консумирали бира – средно 5,3 пъти месечно, следвани са от жените в Русе и Монтана – по 4,7 пъти.

Средната честота на консумация на бира от нежния пол в страната възлиза на 4 пъти месечно, като според различните възрастови групи тя варира от 3 до 5 пъти. Най-често бира пият дамите между 30-39 г. – близо 5 пъти месечно, сочи проучване, направено по поръчка на Съюза на пивоварите в България (СПБ).

Почти на същите нива е и консумацията на 20 – 29 годишните млади жени. Засега, 19% от българките считат, че при умерена консумация пивото е част от здравословния начин на живот.

Данните и от други анкети доказват, че жените са по-умерени и отговорни консуматори, които се стремят към балансиран и здравословен начин на живот, затова се насочват към нискоалкохолни напитки като бирата. Именно поради това, все повече се засилват предпочитанията на нежния пол към безалкохолните варианти на кехлибарената напитка.

Според национално представително проучване от края на 2020 г., всяка пета българка оценява бирата като подходящо питие за нея. Изследването е проведено от агенцията за маркетингови проучвания Ипсос по поръчка на Съюза на пивоварите. Любопитни са и данните за потреблението на пиво при дамите. Всяка втора жена у нас твърди, че пие бира поне веднъж месечно, а 35% – поне веднъж седмично.

Нови проучвания върху качествата на пивото хвърлят светлина върху ефектите от умерената консумацията на бира при жените. Според изследване на Салгренската адакемия – изследователски център към Гьотеборгския университет в Швеция, две халби бира седмично допринасят за намаляване на инфарктите при жените и ги прави по-щастливи в дългосрочен план. Сходни резултати показват и изследвания на английски учени, проведени от университетите на Кембридж и Лондон и публикувани в Бритиш медикъл джърнал.

Експертите отбелязват, че ключовият фактор за усвояване на полезните вещества в пивото е умерената употреба, а при безалкохолната бира, положителните ефекти са още по-изразени. Резултатите показват, че дамите, които консумират пиво веднъж или два пъти седмично, намаляват риска от инфаркти с 30% в сравнение с тези, които пият по-големи количества, или тези, които не употребяват алкохолни напитки. Изследването е проведено в продължение на почти 50 години върху общо 1500 жени и разкрива спецификите при консумация на бира, вино и други алкохолни напитки.

Положителните заключения не са толкова изненадващи. Учени от университета „Фридрих-Александър“ в Ерланген, Германия, изследват 13 000 хранителни компонента, за да разберат дали те стимулират „системата за възнаграждение“ в мозъка и карат хората да се чувстват добре. Те откриват, че хорденинът, който се съдържа в малца и респективно в бирата, има силен ефект в тази посока. За разлика от допамина, хорденинът дори активира рецепторите по начин, който води до по-продължителен ефект върху „системата за възнаграждение“. Специалистите уточняват, че веществото е налично не само в класическата бира, но и в безалкохолните й варианти.

Коментирайки статистиката, изпълнителният директор на СПБ Ивана Радомирова сподели: „Все повече изследвания показват, че стереотипите за бирата, особено при жените, постепенно се променят предвид научните факти и нагласите на новите поколения. Десетките национални и международни проучвания, които са във фокуса и на Националната бирена академия, отговорят на нарастващия интерес на потребителите към категорията. Необходимо е обаче ясно да подчертаем, че акцентът винаги трябва да е върху отговорността и умерената консумация. За жените това означава една бира дневно, но не повече от 5 пъти седмично. “