Изтерзаните служители на старозагорската УМБАЛ не издържаха отново – пуснаха нов апел към министъра

Всички знаеха и знаят, че е лошо и става все по-лошо и нетърпимо, но никой не си мръдна пръста от горепосочените, до които е адресирано писмото, коментират служители в старозагорската УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович“, по повод на изпратеното от тях отворено писмо до държавни институции.

[ad id=“263680″]

Над 250 души от персонала на болницата са подписали документа, в който в 19 точки е разгледана ситуацията в държавното здравно заведение.

В него те настояват за спешно свикване на общо събрание, съвет на директорите и медицински съвет, за да бъдат взети мерки .

[ad id=“225664″]

В текста е записано, че здравното заведение е в „бедствено“ положение. За последния месец повечето от служителите са получили едва половината от възнагражденията си, а една цяла месечна заплата още от 2015 година не е получена.

Казва се още, че болницата се управлява авторитарно, а вече трета година не е имало заседание на медицинския съвет въпреки задължението това да става ежемесечно.В болничната аптека липсвали елементарни медикаменти, изпълнителният директор дори издал специална заповед, с която забранявал изписването на лекарства.

В резултат на недоброто управление се стигнало до парадокс заплатите на санитарки да бъдат изравнени с възнагражденията на медицински сестри и дори на завеждащи отделения.

„Поради лошите условия – забавените медицински процедури, недостатъчен персонал, липса на медицински консумативи, лоши хигиенно-битови условия голям брой болни отказват по-нататъшно лечение и напускат болницата по собствено желание“, се твърди в писмото, в което се уточнява че състоянието на операционните блокове е „бедствено“ и поставя под „риск живота и здравето на пациентите“.

22 милиона са задълженията на болницата, но те били стари и онаследени, водели се преговори с кредитори за разсрочването им във времето, заяви ректорът на Тракийския университет проф. д-р Иван Въшин, който е член на съвета на директорите на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ АД.

Според запознати със ситуацията, пише Монитор, за решаване на проблема с натрупаните борчове се разчитало на бъдеща продажба на сградата в центъра на града, където е настанена АГ-клиниката. Започналото обаче прехвърляне в основната болнична база било стопирано от няколко месеца поради липса на пари за осъществяването му.