Икономическото възстановяване на Европа предстои да набере скорост

Икономическото възстановяване на Европа предстои да набере скорост

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Досега тази година икономическото възстановяване набираше скорост в САЩ и в известна степен във Великобритания. Вече е време европейската костенурка да настигне зайците, пише Bloomberg.

Проучванията на мениджърите по покупките са може би най-добрите моментни снимки в реално време за това как се развива икономиката. Индексите не дават съвсем точна картина, но са добър индикатор за посоката на движение.

Публикуваните в понеделник индекси за големите, развити икономики – предварителни за август, показват забележима промяна между стабилния растеж на еврозоната (въпреки по-ниското ниво на германското производство) и избледняващото американско и британско икономическо възстановяване.

Секторите на услугите в САЩ и Великобритания се сринаха този месец заради недостига на персонал и широко разпространени проблеми с логистиката. Приливът заради стимулите може да отшуми бързо.

Още по темата

Европа се държи поради интересни причини. Първо, въпреки че програмата за ваксинация в ЕС не започна добре, тя се оттласна и достигна сериозен напредък, което позволи на по-широката икономика да се отвори отново.

Второ, дългоочакваният фонд за възстановяване NextGenerationEU на стойност 750 млрд. евро започна да отпуска средства. Италия получи първия си транш от 25 млрд. евро в средата на август.

Трето, поради безмилостната сила на долара ориентираната към износа икономика на еврозоната спечели известно време за възстановяване без да се притеснява заради прекалено силната валута.

Има и друг фактор: Какво ще се случи ако Федералният резерв започне да свива своята обширна програма за изкупуване на облигации тази година, което би предизвикало нова истерия. Може да разберем повече на годишния симпозиум в Джаксън Хоул на Федералния резерв тази седмица. Или пък не.

Тъй като Европа изостава значително във възстановяването си от пандемията – икономиката е по-слаба, след като няколко държави навлязоха в дълбока криза, рисковете от преждевременно оттегляне на стимулите са много по-големи.

Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард предприе бързи мерки, доколкото е възможно, срещу тези рискове. По-рано това лято тя започна цялостен преглед на паричния арсенал на ЕЦБ и опростяване на целта за инфлацията от 2%. Това ще даде на управителния съвет много повече гъвкавост, ако условията отново станат неблагоприятни.

На предстоящата среща на централните банкери 9 септември се очакват оживени коментари от някои от членовете на управителния съвет на банката, които настояват за затягане на паричната политика. Те обаче остават малцинство.

Още по темата

Тъй като програмата за спешни покупки при пандемия трябва да изтече през март, трябва да има план при извънредни ситуации, за да се осигури плавен преход към вече съществуващата програма за закупуване на активи.

Лагард и главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн гарантират, че паричните стимули ще са изобилни и достатъчни за този срок. Това от своя страна ще изглади пътя на фискалните боеприпаси, като на NextGenEU, да задвижат възстановяването.

Ясно е, че попътният вятър отслабва. Анализаторите от Goldman Sachs Group Inc. занижиха очакванията си за растежа на САЩ за третото тримесечие до 5,5% от 9%. Прогнозата за цялата година е намалена от 6,4% на 6%, а за 2022 г. е незначително увеличена.

Подобен модел се наблюдава във Великобритания.

Европейските оценки се очаква да бъдат преразгледани по-внимателно, както показва месечното проучване на Bloomberg сред 50 европейски икономисти. Европейската комисия през юли преразгледа своите очаквания за растеж тази година до 4,8% и 4,4% за 2022 г., макар че и тези прогнози не са окончателни.

Макар и да е обичаен двигател за европейския растеж, германското производство се бори в момента с недостига на чипове и забавянето на търсенето в Китай.

Европейските акции тази година следват ръстовете в САЩ и се представят по-добре от акциите във Великобритания и Азия. Възстановяването на еврозоната предстои да набере скорост и костенурката не бива да бъде отписвана.

източник https://www.investor.bg/…………