Илияна Николова, която защитава правата на децата

Илияна Николова, която защитава правата на децата

Илияна Николова казва, че децата са човешки същества. Такива, каквито са техните по-големи братя и сестри, родители, баби и дядовци.

„Важно е ние възрастните да се научим да взимаме предвид мнението на децата. Те имат права и тези права трябва да бъдат защитавани“, коментира Николова пред Свободна Европа.

Тя е изпълнителен директор на фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Казва, че с колегите си работят, за да подкрепят инициативните хора.

В сряда Николова получи отличие за активната си гражданска дейност в защита на правата на децата в България.

Според нея някои от най-належащите проблеми с подрастващите са в сферите на здравеопазването, образованието и социалната подкрепа.

България няма приета стратегия за децата. Последната такава е изтекла преди осем години. Според нея е нужно политиците да проявят воля и да приемат стратегия, която да бъде демократична.

„Все пак ако живеем в демократична и правова страна, е крайно време това да се случи“, казва тя.

Една от най-важните теми за Николова е тази за Националната детска болница (НДБ).

„Всякакви политически партии и кабинети се упражняват по този въпрос в последните няколко години. Но тази тема не се е придвижила много“, добавя тя.

Николова коментира, че вместо да помага, на моменти държавата прави точно обратното.

Казва го, защото през юни ДАНС привика членове на обществения съвет на НДБ, за да дават обяснения във връзка с подадена жалба.

Говорейки за здравеопазването, Николова добавя, че през 2020 г. ФРГИ създава фонда „Ирис“. Прави го след началото на пандемията от COVID-19. Тогава помага на граждански организации, които подкрепят семейства с деца, за да останат заедно.

„Имаше хора, които нямаха възможност да работят. За някои семейства това означаваше да не могат да се грижат за децата си, защото нямат средства. Затова финансирахме с близо 700 хиляди лева граждански организации от цялата страна, които те раздаваха като помощи“, коментира тя.

Николова казва, че друга важна тема за децата, е тази за насилието в училищата. Тя подчертава важността на ангажимента, който държавата има в борбата с този проблем.

Според нея Министерството на образованието и науката (МОН) трябва да подкрепя инициативи по тази тема, защото насилието съществува и в училище.

„Не можем да се лъжем, че [в училищата] няма насилие“, коментира тя.

Ключова е и ролята на родителите. Николова коментира, че те трябва да работят съвместно с училищните настоятелства, вместо да се разглеждат като отделни и независими от системата светове.

Николова припомня и съществуването на социално-педагогическите интернати. Това са т. нар. „възпитателни училища“ за деца, които са нарушили закона.

„Няма друга страна членка на Европейския съюз, в която все още да има такива институции за деца като тези в Ракитово и Подем“, коментира тя.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036