Европейският съюз (ЕС) да удари икономиката на Унгария, ако страната наложи вето върху помощта за Украйна. Такава идея е разписана в поверителен документ на ЕС, съобщи Файненшъл таймс в неделя.
Стратегията, описана от служители на ЕС и видяна от журналистите на изданието, е „изрично насочена“ към икономическите слабости на Унгария. Тя предвижда Брюксел да предприеме действия, така че да отслаби форинта – унгарската валута, и да предизвиква срив в доверието на инвеститорите. Това се предлага, в случай че Будапеща откаже да вдигне ветото си срещу нова помощ за Украйна.
Информацията за предложената стратегия идва дни преди срещата на върха на лидерите на страните от ЕС този четвъртък. На нея те трябва да гласуват предоставянето на финансова помощ на Украйна в размер на 50 млрд. евро.
По-рано през декември премиерът на Унгария Виктор Орбан блокира споразумението на ЕС за този помощен пакет.
С какво заплашва ЕС
Според документа, видян от Файненшъл таймс (ФТ), сега Брюксел планира да заплаши Унгария с окончателно спиране на средствата за подпомагане на нейната икономика. Към момента Будапеща получава милиарди евро от общия европейски бюджет.
„В случай на липса на споразумение на [срещата на върха] на 1 февруари, държавни и правителствени ръководители ще заявят публично, че в светлината на неконструктивното поведение на унгарския премиер […] те не могат да си представят, че Будапеща ще получи европейски средства“, цитират от ФТ документа.
Освен това спирането на финансиране от съюза за Унгария може да доведе увеличаване на цената на заемите на страната и да стресне инвеститорите. Това би навредило на работните места и растежа на икономиката на страната, пише още в стратегията.
Защо се стигна до тук
„Това е Европа, която казва на Виктор Орбан: „Стига толкова, време е застанеш до нас. Ти може да имаш пистолет, но ние имаме базука“, коментира пред ФТ Муджтаба Рахман, директор за Европа в консултантската компания Eurasia Group.
Орбан е начело на Унгария от над 10 години и познат с близките си отношения с руския президент Владимир Путин. Той е единственият лидер на ЕС, който се срещна с Путин, откакто той започна пълномащабната си инвазия в Украйна.
Освен това унгарският премиер се обявява против санкциите на ЕС срещу Москва вследствие на руското нахлуване и задържа финансовата помощ за Киев. През октомври той каза, че стратегията на блока по отношение на войната „се е провалила“ и трябва да се създаде план Б, тъй като Киев няма да спечели битката на фронта срещу Русия.
Тогава Орбан добави, че не вижда причина Унгария да изпраща парите на данъкоплатците си в подкрепа на Киев.
В доклада, цитиран от ФТ, обаче се казва, че икономиката на Унгария е слаба и зависи до голяма степен от чуждестранното финансиране, което пък се основава на високото равнище на финансиране от ЕС. Към момента Будапеща има „много висок публичен дефицит“, „много висока инфлация“ и слабата валута, добавят авторите на документа.
Затова и ЕС може да използва тези икономически слабости на Унгария като инструмент за натиск.
Какво казаха Унгария и ЕС
Говорител на Съвета на ЕС каза след публикуването на материала на ФТ, че няма да коментира изтичането на информация.
Унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока от своя страна каза пред ФТ, че Будапеща не знае за потенциалната заплаха на блока, но че страната му „не се поддава на натиск“.
„Унгария не установява връзка между подкрепата за Украйна и достъпа до фондовете на ЕС и отхвърля това да правят други страни“, каза той. Бока добави и че е в събота Будапеща е изпратила ново предложение до Брюксел, в което посочва, че сега е готова да използва бюджета на ЕС за пакета за Украйна и дори да емитира общ дълг за финансирането му, ако бъдат добавени oще уговорки, които да ѝ дадат възможност да промени решението си по-късно.
В понеделник предстои и среща между Андрий Ермак – ръководителя на канцеларията на украинския президент, министъра на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба и унгарския му колега Петер Сиярто.
Пред Радио Свободна Европа вицепремиерката на Украйна каза, че разговорът между тях е свързан с подготовката на предстояща среща между Виктор Орбан и Володимир Зеленски, която може да се проведе в Украйна.
Орбан за последно беше в страната през 2010 г.
За Киев помощта от ЕС е от ключово значение в момент, в който помощта от САЩ остава под въпрос. Там тя е блокирана от Републиканската партия.
Без помощ от Запада обаче Украйна казва, че ще ѝ е трудно да се отбранява срещу продължаващите руски атаки.