Европейският съюз постигна съгласие сред лидерите на страните членки за отпускането на 50 млрд. евро помощ за Украйна до 2027 г. Сумата ще бъде заложена в европейския бюджет, след като преди месец Унгария наложи вето на решението.
Новината идва на фона на блокираната военната помощ за Украйна от републиканците в Конгреса на САЩ и липсата на достатъчно боеприпаси и оръжия в Украйна. С помощта на Запада Киев се защитава вече две години след непровокираната инвазия на Русия в Украйна, но не успя да извърши мащабна контраофанзива в последната година.
„Имаме сделка“, съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в социалната мрежа X.
Всички 27 държавни и правителствени ръководители в ЕС одобриха предоставянето на допълнителни 50 милиарда евро за Украйна от европейския бюджет, Мишел. По неговите думи решението води до предвидимост в европейската помощ за Киев.
Досега Унгария се въздържаше да подкрепи споразумението за промени в бюджета на ЕС заради Украйна. Орбан първо се противопоставяше и блокира помощта, а след това предложи бюджетните преводи към Киев да бъдат одобрявани всяка година.
С днешното решение се предвижда посочената сума да бъде изплащана в следващите три години.
Унгарският премиер промени решението си, след като в неделя „Файненшъл таймс“ съобщи, че Европейският съюз (ЕС) обмисля да спре изцяло европейските фондове на Унгария, ако страната наложи вето върху помощта за Украйна.
Будапеща традиционно се обявява против финансова и военна помощ за Киев и поддържа добри отношения с Москва от началото на непредизвиканата руска агресия в Украйна през 2022 г.
През ноември ЕК одобри на Унгария да бъдат изплатени авансово 900 млн. евро., което е част от фондовете за възстановяване на страната след пандемията от COVID-19, които бяха замразени в края на 2022 г. Според Ройтерс така ЕК се е опитала да убеди Унгария да оттегли ветото, което спира помощта за Украйна.
През 2020 г. ЕС за първи път обвърза европейските фондове с прилагането на върховенството на закона в страните членки. Унгария стана първата страна в 27-членния блок, която трябва да промени законодателството си, за да не загуби милиарди евро финансиране.