Има нарушения при задържането на деца, писали върху ПСА

Проверка на омбудсмана е установила сериозни нарушения в задържането на децата, писали върху Паметника на съветската армия.

Още по темата

27 фев 2022 19:10

392

Диана Ковачева е изпратила препоръка до министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, във връзка с извършена проверка по повод задържането на трима десетокласници в структура на МВР.

Както вече стана ясно, на 25 февруари 2022 г. тримата ученици  – две момчета и едно момиче, на възраст между 15 и 16 години, са били задържани заради надпис „Save Ukraine” върху постамента на Паметника на съветската армия. По-късно същия ден две от децата са били освободени, но третото е задържано за 24 часа, като по случая е образувано досъдебно производство. Освободено е в 10:02 часа на 26 февруари 2022 г.

Омбудсманът е категорична, че „когато става дума за деца, лишаването им от основни права по време на полицейско задържане е абсолютно недопустимо и че задължително следва да се осигурява адвокатска защита на задържания непълнолетен“.

Сред нарушенията, констатирани при проверката на омбудсмана, е, че останалите две деца са разпитани в качеството си на свидетели, единствено в присъствието на представител на детска педагогическа стая. Освен това за престоя им в сградата на районното управление не са уведомявани техните родители или попечители, както и че не им е осигурена адвокатска защита.

Омбудсманът обръща внимание, че съществуващите специални правила за задържане на непълнолетни се отнасят и за трите вида задържане на непълнолетен – полицейско, прокурорско и съдебно.

Проф. Ковачева посочва, че първото и най-важно условие, което следва да се има предвид е, че задържане на непълнолетен е допустимо само в изключителни случаи. В закона тази възможност е предвидена на последно място след няколко други по-леки мерки, които не включват поставяне на ограничения в свободата на непълнолетния и които следва да се прилагат по отношение на непълнолетни.      

Омбудсманът подчертава, че трябва да се имат предвид и делата, заведени и спечелени срещу  Република България пред ЕСПЧ, отнасящи се до свободата на изразяване, неоснователното осъждане и глоба за рисуване със спрей върху паметник (Хаджийски  срещу България – жалба 10783/17 и  Генов и Сърбинска – жалба 52358/15).

„Становището ми като омбудсман е, че характерът и тежестта на извършеното от непълнолетния деяние не съответства с наложената му мярка – задържане в структура на МВР за 24 часа“, пише в писмото си до вътрешния министър Диана Ковачева.

Във връзка с това, и с оглед гарантиране на защитата на правата на непълнолетните лица в случай на задържане, омбудсманът предлага изрично регламентиране на задължителна адвокатска защита при задържане на деца чрез  допълнения и изменения  в законите, които имат отношение към този въпрос (Законът за МВР, Законът за митниците, Законът за ДАНС). Подобна промяна ще осигури и привеждане на националното законодателство в съответствие с Директивата за процесуалните гаранции за деца (2016/800 / ЕС).

Наред с това общественият защитник настоява при задържане на непълнолетни лица да бъде осигурено стриктно прилагане на Закона за закрила на детето (чл. 2), както и при прилагане на Инструкция № 8121з-78 да не се допуска попълване на декларация за отказ от право на защита от страна на непълнолетно лице.

 

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!