Индустрията на знанието у нас продължава да бъде ключов двигател на икономиката, отбелязвайки значителни успехи.
„През 2023 г., сравнено с 2022 г., има растеж с 11%, който спрямо всичко останало в икономиката е внушителен. Но имаме намаление на ръста от 18,5% на 11%. Доста са причините – политическата нестабилност, глобално се случват процеси, които засягат бизнеси, инвестиции, войната в Украйна също се отразява на инвестирането в Европа“, коментира председателят на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии Илия Кръстев в студиото на „България сутрин“.
Той посочи, че в Югоизточна Европа до скоро Гърция не е била на картата, но вече се е превърнала в конкурент на България. Като проблем пред България гостът отчете забавянето в активността.
„Държавите стават активни, следи се къде отиват инвестициите и технологиите. В тази Пета индустриална революция конкуренцията не е само между компании, но и между държави. Има компании, които за по-голяма сигурност си купуват атомни електроцентрали“, даде пример Кръстев.
Той е категоричен, че няма голяма компания, която да е готова да преговаря със служебно правителство, защото се търси стабилност, както и сигурност по отношение на данъчната система, следи се какво се случва с образованието.
„Пуснахме писмо до партиите, че правителство трябва да има, защото има много въпроси за решаване. Създаденото лесно може да бъде загубено. Нужни са регулации, подкрепа от държавата, наличие на човешки ресурс“, каза Кръстев пред Bulgaria ON AIR.
Гостът сподели тъжната констатация, че част от създадените STEM центрове не се използват – оборудването стои в кашони, няма обучени преподаватели.
„В последните години преквалификацията на цели сектори в икономиката се забавя. Цели групи хора се третират като електорална маса, а не като част от икономиката, които трябва да бъдат адаптирани“, заяви още председателят на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.