След пандемията се наблюдава много голям интерес към имоти във селата, най-вече от български купувачи, което доведе до почти двоен скок в цените на тези имоти. Процеса по нарастване на цените обаче вече се успокоява и е близо до пик, който ще остане устойчив. Това коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties, в ефира на предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.
„След оттеглянето на англичаните и ирландците, които купуваха през периода 2005-2008 г., селските имоти бяха силно подтиснат пазар, със спаднали цени и нисък обем продажби. Сега обаче има раздвижване на пазара и цените се увеличиха, тъй като търсенето е много голямо. Средните цени нараснаха от 20-25 000 евро на къща преди пандемията до близо 50 000 евро в първото тримесечие на 2022“, каза тя.
Търсят се къщи близо до големи градове предимно – на 20-30 км, годни за живеене и задължително с по-голям двор.
Стойкова отбелязва, че в селските райони няма ново строителство, а има повишен интерес, но според нея цените няма да растат нагоре, тъй като купувачите „не са склонни да дават космически суми, каквито някои собственици искат“.
Според нея много българи насочват спестяванията си към закупуването на имот, тъй като имотите са сигурно убежище в период на криза и инфлация. Условията по банковото кредитиране също остават непроменени, а безработицата е ниска – няма фактори, които да спират търсенето, добавя тя.
След началото на войната в Украйна България прие много украински бежанци, но според Стойкова към момента отражението е в най-вече в наемния сегмент.
„Още в първите дни усетихме прилив на бежанци и свалихме всички такси и комисионни, за да можем да осигурим нужните жилища възможно най-скоро. Бежанците вече се ориентират и за по-дългосрочно наемане, но за закупуване на имоти е още рано да се говори, тъй като има много несигурност и се иска време да се види дали ще останат дългосрочно в България“, разказва тя.
„През годините изгубихме много групи чуждестранни купувачи, така че не мисля че вълната от украинци ще окаже съществено влияние на пазара на имоти“, добавя тя.
По отношение на руските собственици на имоти в курортните градове по Черноморието Стойкова подчертава, че няма процес на нараснало предлагане. „За тях също има несигурност – дали ще могат да получат парите си при евентуална сделка и дали ще могат да пътуват, за да го ползват имота“. По нейни думи руските собственици са активни на пазара от доста години, като в последните 5-6 години са повече продавачи, отколкото купувачи. „Това е процес, който започна доста преди войната“, казва тя.
Въпреки това цените на имотите в курортите са се повишили значително, тъй като „имаме период от 10 години, в които нямаше ново строителство в курортите, а цялото вторично предлагане започна да се изчерпва“. Заради голямото търсене цените са се върнали на нива отпреди 10 години и дългогодишния процес на спад в цените вече се е преобърнал. „През зимата на морето имаше истински бум на покупки от българи, които търсеха да закупят жилища това като актив и спасяване от инфлацията“, казва тя.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!