Инфлацията в Германия рязко се увеличи, в България за февруари е 0

Годишната потребителска инфлация в Германия продължи да се ускорява през февруари, достигайки най-високо ниво от четири и половина години насам благодарение на по-високи цени на енергията и на свежите хранителни продукти, съобщи БНР

Индексът на потребителските цени (CPI) на Германия се повиши през февруари с 0,6% спрямо януари, когато се понижи с 0,6%, показват окончателни данни на немската статистика Destatis.

На годишна база инфлацията нарасна с цели 2,2% след повишение с 1,9% месец по-рано, като това представлява увеличаване на потребителските цени за десети пореден месец и най-солиден техен ръст от август 2012 година насам.

Окончателните данни на немската статистика съвпадат с очакванията на финансовите пазари и с предварителната оценка на Destatis.

Енергийните цени продължават да оказват съществен принос за високото ниво на инфлацията, като през февруари те скочиха със 7,2% на годишна база след повишение с 5,9% през януари. Цените на хранителните стоки пък нараснаха с 4,4% благодарения на рязко поскъпване на свежите зеленчуци, тези на потребителските стоки – с 3,2%, а цените в сектора на услугите се повишиха с 1,3 на сто.

Хармонизираната потребителска инфлация в Германия (индекс HICP според общите европейски стандарти) се повиши през февруари с 0,7% на месечна база (след спад с 0,8% през януари), докато на годишна база също нарасна с 2,2% след повишение с 1,9% месец по-рано. По този начин и хармонизираната годишна инфлация в страната се повиши с най-солидно темпо от август 2012-а година насам и вече надвиши, при това съществено, целевото ниво на ЕЦБ за стабилизация на инфлацията в цялата еврозона на ниво от малко под 2 на сто.

Това поредно рязко повишение на инфлацията в Германия вероятно ще увеличи призивите на редица немски политици и икономисти, както и от страна на Бундесбанк, за скорошен край на серията стимулиращи програми, стартирани от ЕЦБ, включително програмата за „количествени улеснения“ в размер на общо 2,3 трлн. евро, която по план би трябвало да приключи в края на 2017-а година.

Редица икономисти посочват, че здравото нарастване на инфлацията в еврозоната може да ограничи икономическия растеж по-късно тази година, тъй като това ще доведе до отслабване на покупателната сила на домакинствата, ако в същото време няма нарастване на заплащането на труда с подобен размер.

У нас НСИ отчете нулева инфлация за февруари и едва 1,7 годишна инфлация. Дали ситуацията в България ще се повлияе от тенденциите при водещите страни в ЕС предстои да видим. Вероятно липсата на пряко отражение на по-високата инфлация при страните от еврозоната, се дължи на това, че още не сме част от нея.