Министрите на вътрешните работи на България и Румъния символично вдигнаха граничните бариери между двете страни, предаде БТА. Това стана в полунощ на Дунав мост – един от граничните пунктове, където повече няма да има стопроцентови проверки, след като двете страни станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение.
Двете страни са членове на ЕС още от 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските държави, премахнали граничния контрол помежду си. На 31 март 2024 г. България и Румъния бяха приети частично в Шенгенското пространство само по въздух и вода. От първия ден на 2025 г. проверките отпадат и при преминаване на границите по суша.
За България това означава пълно отпадане на граничния контрол по границата с Гърция и запазване на временен, олекотен и частичен контрол по границата с Румъния.
Считано от полунощ, колите, пътуващи за Румъния ще плащат такса „мост“ от българска страна и ще подлежат на проверка на документите само частично, на случаен принцип и по възможност не на територията на граничния пункт.
Пътниците от Румъния към България ще плащат таксата на румънския бряг и ще подлежат на аналогичен вид проверки.
Тази мярка важи само за българо-румънската граница и е наложена временно по настояване на Австрия.
Вътрешните министри Атанас Илков и Кътълин Предою отбелязаха пълноправното членство на двете страни с шампанско и заря. Областната управа на Русе раздаде 1000 бисквити на първите пътници, преминали границата при Дунав мост. На бисквитите има надпис BG-RO Schengen.
Пълноправното членство на България в Шенген идва след повече от десетилетие противоречиви послания на българските политици – едни, които твърдяха, че това членство е непостижимо или дори опасно, и други, като премиерът Бойко Борисов, управлявал най-дълго след приемането на България в ЕС, които казваха, че приемането на страната ще стане всеки момент.
В сряда, 1 януари, министър Илков определи пълноценното влизане на България в шенгенската зона като исторически успех и заветна цел, преследвана в продължение на 17 години.
Подобна беше и оценката на Кътълин Предою, за когото днешният ден е от значение не само за двете държави, но и за Европа.