Снимка: President.gov.ua |
Змийският остров може да се окаже добър урок за всеки, който опитва да наложи контрол над морски зони, пише Nikkei Asia. Когато Русия едностранно анексира Крим, съседните държави в Черно море се притесниха, че Москва сега ще реализира военната задача, известна като A2/AD (от англ. anti-access and area denial, т.е. ограничение и забрана за достъп и маневриране).
Но случилото се в региона през следващите години показва, че реализацията на тази концепция е доста трудна на практика.
В пълномащабната война в Украйна Русия не успя да запази контрола над стратегическия Змийски остров в Черно море и според военните експерти по този начин Москва изгуби възможността да наложи контрол в региона. Напускането на острова беше обяснено от руските военни като „жест на добра воля“, но реално в последните седмици той беше обстрелван масирано от украинците.
Загубата на Змийския остров следва потопяването на крайцера „Москва“, който беше флагманът на руските военноморски сили в региона, през април. А от началото на военния конфликт Турция забрани влизането на военни кораби в Черно море, което също ограничи действията на руския флот.
Макар и обяснена с „жест на добра воля“, загубата на позициите на Змийския остров никак не е маловажна за Русия. Турският анализатор Тайфун Озберк коментира, че той е можел да бъде от голяма помощ за операция срещу Одеса, служейки за логистична база. Ако бяха успели да изградят противовъздушна система на острова, руснаците щяха да имат сериозно превъзходство в северозападната част на Черно море, посочва още експертът.
Русия обаче пренебрегна възможностите на дроновете за участие в морски операции – Украйна успя да потопи крайцера „Москва“ с ракети „Нептун“, насочвани от дронове. Нещо повече – Москва мислеше, че украинците не са готови с разработката на „Нептун“, сочат още оценките на турското разузнаване. Руските военни не предвидиха и какво разнообразие от оръжия получи Украйна от своите западни партньори за защита на бреговата линия.
Сега вече Украйна успя да изгради защитна линия, използвайки не само ракетите „Нептун“, а и „Харпун“, получени от Запад.
Турските анализатори посочват още една слабост на Русия – след превземането на Крим Москва инвестира много във въоръжение, но не и в учения, логистика и командването. Дори и да имате много ракети, без подготвени кадри загубите са големи, коментира още Озберк.
Змийският остров се намира на 35 километра от украинския бряг и на 140 километра югоизточно от Одеса – най-голямото пристанище в Черно море. Всъщност съдбата на този остров е много интересна и Украйна не за първи път спори за него.
След Руско-турската война през 1878 г. островът става част от Румъния, а от 1948 г., след Втората световна война, влиза в състава на СССР. След разпада на съюза Змийският остров е част от територията на Украйна, защото Румъния не предявява претенции.
През 2004 г. обаче Букурещ подава искане в Международния съд на ООН за определяне на границата в континенталния шелф около скалата, с диаметър едва около 600 метра. Съдът прие искането на Киев да я признае именно за остров в пределите на Украйна, а не както настоява Румъния, че става дума просто за голяма скала в Черно море.
Съдът определя границата между двете страни в региона, за което съгласие дават и Киев, и Букурещ. Крайбрежието на острова е богато на петрол и природен газ, а след решението на съда на ООН залежите остават в украински ръце.
Още в началото на военните действия в Украйна Александър Дугин, сочен за автор на идеологията за руския консерватизъм и обединението на Русия, Близкия изток и Евразия срещу хегемонията на англосаксонския свят, написа в социалните мрежи, че който владее Змийския остров, владее и света. На него има светилище на Аполон, допълва още философът, с което си спечели присмех в Украйна, когато контролът над него беше върнат на Киев.