Италианският ренесанс повлиял на проекта за Старозагорските хали

Преди 88 години на днешния ден са открити градските старозагорски хали. Строежът започва четири години преди това, през 1928 година, със средства на Градската община.

Проектът е на архитектите Генчо Скордев, Петко Цветков и Елена Варакаджиева-Скордева и съдържа стилови елементи от италианския ренесанс.

През годините назад сградата претърпява няколко реконструкции, които нарушават автентичността на вътрешното пространство:

– През 1939 г. се изгражда хладилник в халите, за който общината плаща 10 милиона лева.

– През декември 1954 г. на сесия на Градския народен съвет е взето решение да се направи преустройство на халите. Проектът е на арх. Иванов и арх. Михайлов, а строителните работи са възложени на организацията “Местни строежи” и продължават през 1955 г. Целта е да се направят нови хладилни инсталации и да се поставят нови хладилни шкафове.

– В края на 70-те години на ХХ в. се провежда конкурс за оформлението на центъра на Стара Загора. В някои от проектите се предлага събаряне на халите, а в други – не. Надделява мнението, че сградата трябва да остане. Предвижда се пълна реконструкция, изграждане на детска сладкарница и кафене. Зареждането на магазина се установява от север.

– През 1983 г. е изготвен и се осъществява проект за преустройство им в „модерен търговски комплекс”. Той е дело на Лилия Сокачева от КИИП към Министерството на вътрешната търговия и услугите. Главен изпълнител на ремонтните дейности е СП „Ремонтстрой” – Стара Загора. При реконструкцията търговската площ се увеличава с нови 220 кв. м. Основно звено в комплекса е супермаркетът, който работи на самообслужване. Има и кафе-сладкарница с лятна градина. Преустройството е осъществено под ръководството на арх. Иван Иванов.

– През 1999 г. Общината решава да отдаде Халите под наем. Има различни предложения за новото предназначение. Едни предлагат да остане супермаркет, други искат да се превърне в детски увеселителен комплекс, а трети – там да се настани библиотека „Захарий Княжески”, която тогава ползва сградата на бившето еврейско училище. Четвърти са на мнение сградата да се превърне в център за стимулиране на селскостопанското производство от региона, като там се предлагат яйца, месо, млечни продукти от местни производители. След много спорове и обсъждания през юли 1999 г. общинските съветници вземат решение Халите да се превърнат в Художествена галерия. На сградата е направено пълно архитектурно заснемане от арх. Емил Василев. Вътрешните преустройства стават по идея на художниците от галерията. Те изготвят заданието, според вижданията си за постоянната експозиция и временните изложби.
Началото е през 30-те години на 20 век! Тогава e модерно в по-големите градове на страната да се изграждат големи магазини – градски хали.

Първоначалните обсъждания в Стара Загора от юли 1926 г. предлагат халите да се изградят на югоизточния ъгъл на пепиниерата (на мястото на днешната Пожарна). В началото на 1929 година е определено мястото за строеж – в централната част на града, в непосредствена близост до градската градина, източно от сградата на тогавашната община. През 1930 г., след Габрово и Шумен, общинските ръководства в Стара Загора и Пловдив обявяват конкурси за идейни проекти.

На конкурса в Стара Загора първа премия е присъдена на проекта с мото „Верея“ на архитектите Елена Варакаджиева-Скордева, Генчо Скордев и Петко Цветков, втора – на проект с мото „Аязмото“ на архитектите Пантелей Цветков и Сл. Горанов, трета – на проект с мото „18 юлий“. Преди изграждането на халите на бул. „Руски” тогава „Цар Освободител” срещу градската градина са разположени дюкяните на касапите, бакалници, кафенета. От изток се продават зеленчуци и плодове.

Сградата заема площ от 1450 кв. м. Стойността на завършения цялостно обект тогава е 5,600,000 лева. През 2000 година започват ремонтни дейности за превръщането на сградата в Художествена галерия.