От седмица насам всеки работещ в Италия трябва да може да докаже, че е ваксиниран, преболедувал или наскоро тестван. А понеже тестовете се плащат, готовността за имунизации логично расте, пише в свой анализ DW.
55-годишният зидар Едуардо дълго време не е бил сигурен дали да се ваксинира срещу коронавирус. Сега обаче ще го направи, казва той, стоейки пред входа на имунизационния център до гара „Термини“ в Рим. „Нуждая се от зелен сертификат. Там, където работя, ми го изискват“, обяснява мъжът.
Ваксинация след месеци колебание. Едуардо, който e от Еквадор и живее от осем години в Рим, не е единственият. Пред пункт за имунизации са се наредили много чужденци, които в Италия работят като домашни помощници, болногледачи или строители. От 15-и октомври насам и те трябва да притежават зелен сертификат, за да могат да работят. Това означава да са имунизирани, преболедували или наскоро тествани.
Ваксина или тест – изберете сами
Изискването за зелен сертификат на работното място е свързано със стремежа на правителството да увеличи още готовността за имунизация. След въвеждането на новите правила, броят на ваксините, които се поставят всеки ден, се покачи с 35 процента, казва главният епидемиолог на Италия Франческо Паоло Филиуоло. Актуалните данни сочат, че това ниво се е запазило.
Редакцията препоръчва
За разлика от Едуардо, 49-годишният Кристиано Мамети не иска да се ваксинира. Затова таксиметровият шофьор стои пред една аптека и чака тест. „Правя го, защото трябва да работя. Дойдох преди работа, за да си направя тест за коронавирус“, обяснява Мамети. На всеки два дни мъжът идва до аптеката, където си прави тест, който му струва 15 евро. Негативният резултат му позволява да работи 48 часа.
„Много е скъпо – излиза ми между 150 и 180 евро месечно“, разказва Мамети. Това са големи разходи, за да можеш да работиш. Ваксинацията е безплатна, но за таксиметровия шофьор по „лични причини“ тя не е опция. Докато зеленият сертификат е в сила, той ще се тества на всеки два дни.
Протестите срещу новите правила утихнаха
В цялата страна броят на тестовете се е увеличил повече от четири пъти след въвеждането на зеления сертификат, а в някои дни се правят повече от половин милион. От правителството отчитат това като положителен ефект от зеления сертификат. По-големият брой тестове дава по-добра картина на инфекциозната ситуация и в резултат означава по-добра защита за населението.
Но броят на болничните в Италия също се е увеличил след въвеждането на зеления сертификат. Вестник „Кориере дела Сера“ съобщи за този феномен със заглавието: „Фалшивите болести на опонентите на зеления сертификат“.
Протестите срещу новите правила междувременно утихнаха. Демонстрации продължават да се провеждат само в северноиталианския град Триест. Там синдикатът на докерите призова към нови протести.
Италия е сред първенците по ваксинации
Министър-председателят Марио Драги многократно подчерта, че продължава да държи на зеления сертификат. Фактът, че Италия пострада тежко от пандемията, поставя на политиците задачата да работят последователно, за да предотвратят повторното избухване на пандемията, заяви Драги. „След като имаме 132 000 смъртни случая, нашата съвест трябва да ни накара да направим всичко възможно и необходимо.“
Досега политиката на Драги успява да удържи покачването на случаите, което се очакваше през есента. Седмичната заболеваемост на 100 хиляди души в момента е 35 – една от най-ниските в Европа, а процентът ваксинирани сред пълнолетното население на Италия е един от най-високите – 82 на сто.
Източник: https://www.dnes.bg/……………