ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Стара Загора” брой 44, 1991 г.
И СВЕТОВНАТА БАНКА ЩЕ ДАВА ПАРИ
По покана на българското правителство през април в страната бе селскостопанска мисия на Световната банка, която имаше за цел да проучи състоянието на икономиката на България, за да се набележи проект за развитие на селското стопанство и приватизираната хранително-вкусова промишленост. Тези проучвания дадоха конкретна информация, на чиято база сега се подготвя отпускането на заем за техническо подпомагане и на заем за структурно преустройство. Тези заеми допълват предлагания проект за развитие на селското стопанство, като особено внимание се отделя на изграждането на една ефективна икономика чрез развитие на конкуренцията и финансовата самостоятелност на отделните предприятия и фермерски стопанства. Каква е стратегията за развитие на селското стопанство? Ясно е, че в страната е необходима нова аграрна политика и пазарните сили трябва да бъдат средство за решаване на широк кръг задачи на аграрната политика като по-добро снабдяване на вътрешния пазар с хранителни стоки, с разширяване износа на селскостопанските продукти и осигуряване на съответните доходи на фермерите. Както вече съобщихме, Старозагорската търговска банка – АД, е една от банките, определена да съдейства за осъществяване на проекта за развитие на земеделието и приватизираната хранително-вкусова промишленост. Обърнахме се към Спас СПАСОВ, председател на банката, за по-подробна информация около този проект и участието на банката в него.
-Наистина отговорността, която се поставя сега пред нашата банка, е голяма, тъй като предстои да работим по сериозен проект за кредитиране развитието на частното земеделие. Разбира се в българското банково дело сега е наложително да се направят сериозни промени, защото броят на банките е огромен. Информацията сочи, че освен Българската народна банка, Външнотърговската банка, ДСК и осемте специализирани търговски банки, възникнали през 1990 година на мястото на дотогавашните клонове в БНБ. И сигурно ще се наложи по икономически съображения този брой да се съкрати. С предложението за участие в проекта трябва да се усъвършенства управлението и да се изградят съответните структури. Предвижда се предложените за участие в проекта банки да повишават професионалното си равнище още преди да се задейства самият проект, чийто старт се предвижда да бъде след година – към юли 1992 година.
-Г-н Спасов, какви са характерните моменти в проекта?
-Проектът трябва да осигури развитието на частните фермерски стопанства, на отделни лица или групи. Ще се осигурят и средства за финансиране на предприемачи за продажба на машини, закупуване на разнообразни съоръжения за обработка на селскостопански продукти и подпомагане формирането на големи компании за маркетинг.
-Как ще бъде финансиран проектът?
-Предлаганият банков заем е предназначен за финансиране закупуването на машини и оборудване и друг инвентар. Срокът на заема е 17 години и включва 5-годишен период на отсрочка. Участващите банки ще предоставят фондове според финансовите потребности на инвестиционните планове и също ще осигуряват период на отсрочка при необходимост. В заключение ще отбележа, че на банките, участници в проекта, се възлагат големи отговорности не само по отпускане на земеделски кредити, но и при преценките на инвестиционните планове при подготвяне на модели за ферми, отчитане на паричните потоци, анализ на стабилността на пазара и първоначално калкулиране на финансовата възвращаемост спрямо направените инвестиции в селското стопанство и хранителната промишленост.
-Започна ли вече някаква конкретна работа?
-Предстои техническо превъоръжаване и модернизиране на нашата банка с кредит от Световната банка, за да можем да отговорим на новите потребности. Вече започна под ръководството на експерти от Световната банка обучение на първата група наши специалисти, предстои и целогодишно обучение на разменни начала.
Разговори води Кънчо ПЕНЕВ