Американският финансов министър Джанет Йелън. Снимка: Bloomberg LP |
Американският финансов министър Джанет Йелън заяви, че очаква ръстовете на цените да остават високи през първото полугодие на 2022 г., но отхвърли критиките, че САЩ може да изгубят контрол върху инфлацията, предава Bloomberg.
Очаква се инфлацията да се забави през второто полугодие с подобряването на блокираните снабдителни вериги, на затегнатия пазар на труда в САЩ и на други фактори, произтичащи от пандемията, каза Йелън в интервю за CNN. Настоящата ситуация отразява „временен“ проблем, смята тя.
„Не мисля, че сме напът да изгубим контрол върху инфлацията“, каза Йелън, отхвърляйки критиките на бившия финансов министър Лорънс Съмърс този месец. „Американците не са виждали инфлация като тази напоследък от дълго време насам. Но с връщането ни към нормалното очаквайте това да свърши“, заяви американският финансов министър.
В петък председателят на Федералния резерв Джером Пауъл изрази силно притеснение от продължаващата висока инфлация и даде да се разбере, че централната банка ще започне да ограничава покупките на облигации скоро, но ще остане търпелива към повишаването на лихвите.
Индексът S&P 500 регистрира първия си спад от осем дни. Пауъл заяви, че политиките са „добре позиционирани“ да управляват редица развития.
Йелън отказа да коментира какво е посъветвала президента Джо Байдън относно решението му дали да удължи мандата на Пауъл. Тя обаче заяви, че финансовите регулации са се „засилили значително“ в мандата на Пауъл, както и по време на нейния мандат и на предшественика ѝ Бен Бернанке.
В момент, когато пандемията подлага на допълнителен натиск финансовите пазари, „основната част от финансовата система се справи много добре благодарение на подобренията в капиталовата ликвидност, управлението на риска, стрес тестовете. И тези подобрения останаха в сила по време на мандата на Пауъл“, изтъкна Йелън.
Таван на дълга
Тя каза още, че е от основно значение да се повиши таванът на дълга на САЩ, като повтори по-ранни предупреждения за последиците от потенциално спиране на плащанията.
САЩ отчетоха втория по големина годишен бюджетен дефицит в историята си през 2021 г. на фона на големите разходи в подкрепа на икономиката заради пандемията.
Дефицитът за фискалната година до септември достигна 2,77 трлн. долара спрямо 3,1 трлн. долара пред предходната година, показа доклад на финансовото министерство от миналата седмица. Като дял от икономиката дефицитът се е свил до 12,4% през фискалната година спрямо 15% през 2020 г., втория по големина от Втората световна война насам.
източник https://www.investor.bg/…………