Правителството на Росен Желязков оттегля бюджета за 2025 г., предложен от служебния кабинет в края на миналата година, и ще внесе нов. Решението беше прието на първото заседание на новото правителство в сряда.
Новият проект за държавен бюджет, както и проектите за бюджети на здравната каса и социалното осигуряване, ще бъдат представени от министрите до 14 февруари. След това ще бъдат гласувани от правителството и внесени отново в парламента.
До приемането на бюджет за 2025 г. ще действа т.нар. удължителен закон за бюджета. Той е в сила до края на март.
Дефицитът за първите три месеца на годината при действието на удължителния закон се очаква да бъде над 3,6 млрд. лева, съобщи министърката на финансите Теменужка Петкова в сряда.
По думите ѝ този дефицит е резултат от „неразумно и популистко увеличаване на разходите“ в последните три години.
Петкова каза, че за покриването на текущи разходи на държавата за януари ще се използват пари от фискалния резерв. Той включва парите във всички сметки на правителството и другите институции, които се издържат от държавния бюджет, както и вземания от европейски фондове. По закон фискалният резерв не може да е под 4.5 млрд. лева.
Петкова каза още, че точният размер на средствата от резерва, които ще се използват, ще бъде определен с решение на Министерския съвет.
По думите ѝ фискалният резерв в момента е 9.2 млрд. лева.
По думите на министърката в проекта за бюджет на правителството ще бъде заложен дефицит от 3%. Това е едно от ключовите изисквания за приемането на страната в еврозоната, т.нар. Маастрихтски критерии.
Петкова каза също, че новият бюджет няма да изисква вдигане на данъци и орязване на капиталови разходи.
В края на 2024 г. служебният кабинет на Димитър Главчев предложи проект за държавен бюджет, който беше критикуван от политици и икономисти. Той предвиждаше вдигане на данъците и ръст на разходите, а сред поводите за критики беше възможността бюджетният дефицит да достигне над 3%, което би попречило на влизането на България в еврозоната.
От критериите за членство в момента България не покрива само критерия за ценова стабилност. Инфлацията в България е с 0,1 процентни пункта по-висока от необходимата.
Петкова каза, че правителството ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, когато и последният критерий бъде изпълнен.
Конвергентният доклад представлява оценка на напредъка в изпълнението на критериите за въвеждане на еврото и е задължително условие за присъединяване към еврозоната.
Като един от приоритетите си кабинетът на Росен Желязков, подкрепен от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Доган, очерта продължаването на усилията за членство на България в еврозоната.