Имайки предвид историята на това управление вероятността за нов кабинет без избори е нищожна. Дори и да има избори обаче избирателната активност вероятно ще е много ниска и балансът на силите няма да се промени много. Това коментира политологът Христо Панчугов в ефира на предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.
Според него изтеглянето на ИТН не е изненада, тъй като напрежението е видно от месеци, а и партията на Трифонов генерира загуби от участието си в коалицията. Моментът е изненадващ, тъй като липсва външно сътресение. „Оправданието със Северна Македония е димна завеса, опит да се намери обществено приемлив повод за напускане и да се търси подкрепа от евентуални избиратели“, смята Панчугов. „Проблемите в коалицията обаче са много по-сериозни, те са свързани с липсата на обща управленска програма, невъзможността да се преодолеят различията и със сигурност е свързано с разпределението на средства в бюджета и актуализацията на бюджета“, убеден е той.
Според него поведението на управляващите е спомогнало за разпада на коалицията, тъй като те са антагонизирали повечето формации в парламента.
„Поведението на Петков е много незряло – той се държи сякаш сам произвежда добри новини всеки ден, а всички други му пречат. Всички са изненадани от тази ситуация и всеки говори глупости, за да не мълчи. За да се случи идеята с правителство на малцинството Петков и другите партии трябва да излязат с ясен политически план. Трябва да кажат ясно какви ще са политиките, за които ще търсят парламентарно мнозинство и как ще изглежда това мнозинство. Мантрата за това как те правят нещо фундаментално полезно за България и всички са длъжни да ги подкрепят, въпреки че направиха всичко възможно да антагонизират почти всички формации срещу себе си, няма да сработи. В тази ситуация кабинет на малцинството е невъзможен“, категоричен е политологът.
Той не смята, че обявеното изтегляне на посланика на САЩ Херо Мустафа има нещо общо с настоящата ситуация. „Ще чуем тази и други конспиративни теории, защото това е лесно и удобно обяснение за управляващите от ПП“, смята той. По негови думи назначението на новия посланик е свързано с предстоящите времена на нестабилност в България и на Балканите.
„Няма как големите ни партньори да не са загрижени предвид събитията в България последните месеци. Те не искат да се застраши стабилността на региона. Точно по тази причина вероятно сегашното назначение на посланик ще е свързано с конкретни приоритети на САЩ за региона. Те вече имат доста по-оперативен подход, който е свързан с конкретни заплахи. Видно е, че в региона има такава заплаха. Не смятам, че смяната на посланика има отношение към настоящата правителствена криза. По скоро е свързано с притеснения за развитието на кризата на Балканите“, казва той.
Според Панчугов при евентуални предсрочни избори няма да има големи промени с изключение на това, че ГЕРБ вероятно ще са първа политическа сила, а „Продължаваме промяната“ ще изгубят част от подкрепата си.
„Вероятността да имаме ниска избирателна активност е доста висока и шансът ГЕРБ да са първа сила е голям. Те обаче отново няма да могат да съставят правителство и сегашните формации ще останат същите, като има шанс партията на Янев също да влезе в парламента. Нито една партия няма полза от предсрочни избори, но те ще се окажат притиснати, както вече няколко пъти досега, и неизменно ще стигнат до това“, смята той.
Според него страховете, че „Възраждане“ ще спечелят много при евентуални избори, не са оправдани. Той отбелязва, те също нямат изгода от тях, тъй като сега „имат възможността да са креслива опозиция на това управление и да трупат точки и това ще им се отнеме“.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!