„Казваме му просто не идвай в Русия“. Посланик Митрофанова в противоречие за издирването на Христо Грозев

"Казваме му просто не идвай в Русия". Посланик Митрофанова в противоречие за издирването на Христо Грозев

Нищо не заплашва журналиста Христо Грозев, казваме му – просто не идвай в Русия. Това каза посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова, след като излезе от сградата на Министерството на външните работи (МВнР) в София. Пред Свободна Европа самият Грозев намери противоречия в изказването ѝ пред министерството и официалната позиция на посолството.

Митрофанова беше извикана в МВнР, за да даде обяснения за обявяването за национално издирване в Русия на журналиста от разследващия сайт Bellingcat. В съобщение на министерството на вътрешните работи на Русия се казва, че Грозев е издирван за нарушаване на „член от Наказателния кодекс на Руската федерация“, като не става ясно какви точно са предполагаемите нарушения.

В четвъртък Елеонора Митрофанова каза, че няма информация защо руските власти търсят Грозев.

„На сайта на руското МВР никога не се описват конкретните обвинения срещу лица, обявени за издирване. Процедурата е такава, че следователят, който води конкретно дело, може да обяви гражданин за издирване. И това не е централизирана информация. И затова е важно вашето МВР да отправи запитване до нашето вътрешно ведомство, за да се изясни ситуацията“, каза тя.

„Той си живее някъде и ще продължава да живее“

„Той си живее някъде и ще продължава да живее. Нищо не го заплашва. Още веднъж, за него това означава – „повече не идвай тук“. Той може да ходи където си иска“, каза Митрофанова след срещата, която продължи около 30 минути.

В изявление на посолството на Русия се каза, че посланичката е пояснила ситуацията, акцентирайки върху това, че „нарушаване на руското законодателство довежда до съответни правни последствия, независещи от рода на дейността на обвиняваното/заподозряно лице или гражданството му“.

„Акцентирахме, че не става дума за сплашването на журналиста или каквато и да е заплаха за неговия живот“, се казва още в изявлението.

Христо Грозев


Христо Грозев

Пред Свободна Европа Христо Гроздев посочи, че коментарът на посланик Митрофанова пред медиите, както и официалният коментар на посолството, „са пълни с вътрешни противоречия“.

„Тя твърди, че няма информация защо и от коя институция съм издирван, а в същото време уверява, че издирване ми имало за цел само да ми изпрати „още веднъж“ послание, че не съм добре дошъл в Русия. Официалният коментар пък намеква, че посолството знае за конкретно нарушен от мен руски закон, за което е информирало МВнР“, каза Грозев.

Той се надява, че МВнР е реагирала адекватно и да не е приело „тези не-отговори“.

Путин лично е вбесен

Въпреки че не знае формулировката и официалната причина за издирването му, Христо Грозев е знаел, че ще има атака от Русия срещу него.

„Хора, близки до обкръжението на Путин, през последните две години ни предават сигнали за това, че той е лично обиден, вбесен, на Грозев, на „Белингкат“, във връзка с разследването за Алексей Навални“, каза Грозев пред БНТ.

Малко по-рано в четвъртък служебният премиер Гълъб Донев за пръв път коментира казуса, като го определи като „неприемлив опит за сплашване“. Той съобщи, че страната ни не е била официално уведомена и ще протестира пред руските власти.

Българската държава, чрез своите институции, е в непрестанен контакт с журналиста Христо Грозев, много преди информацията за неговото издирване от страна на Руската федерация да се превърне в гореща новинарска тема, каза Донев преди заседанието на Министерския съвет.

Пред Свободна Европа Грозев коментира, че действително е „в контакт с правоохранителните органи във връзка със серия наши разследвания“. Той обясни, че не е бил във връзка с други държавни институции освен с тези, с които контактува за разследванията си, но е благодарен за проявената инициатива от МВнР.

Натискът от партии

Външно извика Елеонора Митрофанова, след като още във вторник няколко парламентарни партии – ГЕРБ, ПП, Демократична България и ДПС поискаха решителен отговор от страна на държавните власти по случая. Със закъснение това направиха и от БСП и „Български възход“.

„Чужди правителства се свързаха с мен – на Холандия, Естония, Швеция Литва, а българското все още не е“, каза във вторник Грозев пред бТВ.

Той оцени като по-голям риск за живота си не поведението на официалните руски власти, а наличието на неофициални групи паравоенни организации като „Вагнер“, които по думите му с голямо удоволствие ще извършат нещо, което в техните очи е подарък за Кремъл.

В началото на годината Христо Грозев стана изпълнителен директор и председател на борда на базирания в Нидерландия разследващ сайт Bellingcat. Сайтът се занимава с анализ на данни. Той е основан през 2014 г. от от британския блогър Елиът Хигинс.

Bellingcat придобиха световна известност с разследването си за свалянето на малайзийския пътнически Боинг „полет MH17“ с маршрут от Амстердам до Куала Лумпур. Самолетът беше свален през 2014 г. над Донбас, а журналистите от Bellingcat доказаха, че установките, с които е бил свален самолетът, са руски. При падането загинаха 298 души.

Христо Грозев доказа и връзката на руската ФСБ с опита за отравяне на опозиционния лидер Алексей Навални. Документалният филм „Навални“ с историята на разследването му попадна в късата листа за наградата Оскар.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036