Предсрочни избори ще има, това е неизбежно. Усилията на правителството са да ги забавят до приемането на актуализацията на бюджета и евентуално на някои от законите, които са необходими, за да стартира Планът за възстановяване. Това прогнозира в Bulgaria ON AIR политологът проф. Румяна Коларова.
„Въпросът е дали ще съумеят да изработят споразумение за отлагане на оставката и парламентарна конфигурация, която да позволи съставяне на нов кабинет в този парламент“, коментира тя.
По думите ѝ няма вариант да се приеме бюджетът и правителството на Петков да остане. Според нея „Има такъв народ“ и част от парламентарната опозиция ще подкрепят бюджета само ако премиерът обяви, че ще подаде оставка след приемането му.
„Ако се тръгне на вариант „Орешарски“, месец и половина е максимумът. Ако се тръгне на вариант „Беров“, това означава подготовка на нов премиер“, коментира проф. Коларова.
Тя смята, че вина за разрива в коалицията имат всички коалиционни партньори.
„Да отидеш на избори без програма е политическа катастрофа. Първата и най-голяма отговорност на министър-председателя е да поддържа парламентарното мнозинство. „Продължаваме промяната“, по този начин на сключване на коалиционните споразумения, показа, че отговорността е тяхна, а не колективна“, посочи Румяна Коларова.
За нея няма съмнение, че най-лошата стратегия на коалиционните партньори е да се замерят демонстративно с вина.
Тя е на мнение, че най-важното за всяка от партиите е да подчертае позитивното в техния кабинет. „Но позитивното е малко и едва ли могат да си го поделят. Да критикуват ГЕРБ ще бъде най-слабата теза. Самоубийство е да тръгнат в негативна кампания“, изтъкна проф. Коларова.
Политологът проф. Росен Стоянов определи като абсурдна хипотезата, че страната ще бъде хвърлена в хаос, ако влезем отново в избори. Той подчерта, че това е демокрация и няма лошо да имаме предсрочни избори.
„Нямаме коалиционно споразумение, а имахме три двустранни споразумения. Вече имаме две оставки, днес очакваме другите две. Предполагам, че бюджетът няма да мине, което означава бламиране на правителството“, заяви той.
Започна ли предизборната кампания? Каква ще е цената на правителство на малцинството? Кой трябва да понесе политическата отговорност за липса на парламентарно мнозинство? Ще има ли програма по призива на „Демократична България“ за управление на държавата до края на годината? Какво ще е влиянието на антикорупционното говорене? Ще се „парцелира“ ли парламентът след евентуални нови избори? Каква ще бъде избирателната активност на електората?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.