Коментар по повод последните влезли в сила заповеди за забрана на нелоялни практики, при които в рамките на обявени промоции онлайн търговци потвърждават поръчките на клиентите си при преференциалните условия, а след това отказват да ги изпълнят или изискват по-големи суми.
[ad id=“225664″]
„В тези случаи не се е стигнало дори до обжалване, тъй като търговците са приели, че нашите решения – макар и да ги засягат и като санкция, и като забрана – са правилни”, поясни Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потебителите. Основните оплаквания от клиентите са, че намаления или по-изгодни условия, които се обявяват за времето на празниците, но след това търговците не ги премахват от своите сайтове не защото непременно целят да увредят правата на потребителите, а защото пропускат да актуализират информацията. Те обаче вече не са в състояние да предоставят тези стоки при същите условия. И когато потребителите са си ги поръчали по начина, по който са били анонсирани в онлайн магазина, търговците първо потвърждават, а след това информират клиентите си, че цените вече са други и ако желаят да закупят стоката, могат да го направят на по-висока цена, това от наша гледна точка е нелоялна практики и засяга икономическите интереси на потребителите”, подчерта Маргаритов.
[ad id=“263680″]
„Понякога не е възможно от огромна номенклатура търговецът да разполага с всичко и то в неограничени количества. Но, когато се обявяват определени условия, най-вече цени – особено при промоция или намаление, които продължават определен период от време, трябва да има коректност. Дори когато има възможност за ненавременна доставка, загубата следва да се поеме от търговеца”, допълни председателят.
Той каза още, че за всяко установено нарушение – административно с по-малка тежест или тип нелоялна практика под формата на опит за въздействие върху потребителското поведение чрез затаяване на информация или невярна такава, се налага санкция. „Освен санкционирането на търговеца, като съпътстващ процес съдействаме на потребителя да получи справедлива компенсация за това, че е бил ощетен. В над 65% от случаите успяваме и без това да е нашата главна функция по закон, така ние постигаме основната цел по отношение на това, за което потребителите подават своите оплаквания”, добави Маргаритов.