Какви фактори ни карат да избираме селото пред града?

Какви фактори ни карат да избираме селото пред града?

„Голяма част от хората, които напускат София, са хора, които не са млади, а такива, които вече са пенсионирани. Търсят по-спокоен живот и започват да се заселват в селата или градовете, които са близо до София. Не трябва да противопоставяме града със село, а да намерим и да успеем да осигурим комфорт на село – аптеки, информация, достъп до здравни услуги. Или да не трябва да избираме между мръсен и чист въздух в София“, каза урбанистът от „Екипът на София“ Любомир Георгиев в специалното изборно студио на Bulgaria ON AIR „Дебют или класика“.

По думите му да развиваш Столичната община не означава да се развива само София.

„Много са факторите, поради които хората все по-често избират селото. Аз като човек, който отскоро се опитва да живее на село, ми липсва културата. Ако в селото няма млади хора, комуникацията става трудна. Хората от града живеем забързано, имаме различни възприятия и потребности, докато потребностите на хората на село са по-различни“, коментира Ивайло Вътовски от платформата „Живот на село“.
Той е на мнение, че хората на село са доста по-гостоприемни.

„Хората трябва да имат възможност за избор, а не да е някаква принуда заради обстоятелствата. Пример – ако човек иска да дойде да живее в София, то е доста трудно да си наеме свястно жилище под наем, защото голяма част от имотите, които са налични, не са на пазара. Около 30% от жилищата в града са замразени, те стоят празни“, допълни Георгиев.

Според него е важно между селата да има редовен градски транспорт.

„Тенденцията, която наблюдаваме в България в последните години, е, че хората отиват все повече в големите градове, защото имат възможност за препитание. Но и все повече виждаме как селата около големите градове стават като квартали едва ли не“, поясни Ивайло Вътовски.

Любомир Георгиев смята, че големите градове привличат повече младите, които току-що са завършили образованието си.

Попитан доколко е важно да има общности в селата, Вътовски отговори: „Зависи от хората, които са там. Повечето хора, които живеят по селата, са на по-висока възраст от средната. За тях е лесно, защото се познават помежду си. Въпросът е да убедиш хората, които нямат възможности и цял живот живеят там, да бъдат убедени, че има смисъл от такава общност.“

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/