Какво е бъдещето на микроелектрониката в България?

България може да се насочи към малки до средни серии производство на нишови продукти в сектора на чиповете и последващите тестове. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Богдан Богданов, изп. директор на Българската агенция за инвестиции. Той добави, че за момента не е особено реалистично да се очаква, че можем да привлечем голям производител в страната заради огромните инвестиции и недостатъчна местна експертиза.

„Все още предстои да се уточнят посоката и фокуса на България в сектора, с оглед на Европейския акт за чиповете и силните страни на българската индустрия. Има засилен интерес за чужди инвестиции в страната през последните месеци, но инвеститорите ще станат по-предпазливи заради настоящата политическа нестабилност“, каза гостът.
Според него е важно да бъдат маркирани основните играчи на пазара, с които страната ни би могла да си партнира. 

Още по темата

„Говоря за научни звена, които могат да си колаборират с вече изградените структури в България, и международни компании, с които да развием локалната експертиза, да разработваме новите продукти и да ги тестваме в България, а от друга страна да имаме възможност локално да правим по-малките бутикови серии“, каза Богданов.

По думите му голяма част от компаниите разширяват своето производство, но е важно да уточни къде са добавените стойности на България.

„Имаше вече проведени срещи с ASML, който е лидер в сектора за оборудване на производствените линии за чипове… Когато имаме компании като Milara и Milexis, можем да говорим по-уверено с големите компании. Те изнасят за едни от големите производители в света – това са продукти, които са изцяло разработени в България“, каза той и уточни, че разговорите с ASML са първоначални.

„Важното в момента е да видим посоката, в която ще се фокусира България“, допълни гостът.

Целия разговор може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

https://www.investor.bg/