Какво е листното зеле кейл и има ли почва у нас?

В България къдравото зеле кейл набира все по-голяма популярност

Листното зеле отдавна е част от кулинарните традиции на някои страни. Например в нидерландската кухня кейлът се ползва при приготвянето на гарнитури, супи и салати. Продуктът е свежо допълнение към всяка рецепта. Стампот с кейл е класическо холандско ястие, отбеляза Gotvach.bg

В България листното зеле кейл набира все по-голяма популярност. Той представлява вид къдраво зеле. Много специалисти и диетолози, наричат къдравото зеле суперхрана. Това се дължи на факта, че в него има изключително богатство от витамини, минерали, антиоксиданти и др. Този къдрав зеленчук е предпочитана храна от много известни личности, като те го включват постоянно в своите диети. Полезният кейл носи напълно заслужено прозвището „Цар на зеленолистните зеленчуци„.

В тази статия ще ви разкажем с какво е полезен кейлът на нашето тяло и защо задължително трябва да присъства във вашия хранителен режим. Преди обаче да споделим редицата ползи за здравето от този зеленчук, нека първо разгледаме какво точно представлява той.

Какво е кейл?

Това е вид къдраво зеле. Листата на този вкусен зеленчук на цвят могат да бъдат както светло зелени, така и тъмно зелени. Отглеждането на кейл не изисква много усилия и за това спокойно можете да си го засадите във вашата градина. Предимството при него е, че за разлика от други зеленчуци, кейлът има способността да издържа на почти всякакви метерологични условия. Вкусът на кейлът е доста специфичен, много наподобява вкусът на обикновеното зеле, но може да бъде и леко лют, а в някои случаи и доста лют. Има начин обаче да омекотите лютивият му вкус, ако не обичате люто. Просто трябва да му добавите малко лимон и готово.

Ползи от консумацията на кейл

В кейла се съдържа доста добро количество витамини като А, С, както и много други полезни вещества, които са в пъти повече за разлика от други зеленчуциКейлът съдържа в себе си три пъти повече витамин С от лимоните и четири пъти повече от спанака.

– В кейла се съдържат също и доста добро количество каротеноиди и флавоноиди, които са силни антиоксиданти;

– Къдравото зеле, освен всичко изброено съдържа още витамин К. Този витамин се намира много рядко в храната. Витаминът има противовъзпалителни свойства, също така пречи на кръвта да се съсирва;

– Този вкусен зеленчук, освен всичко друго, съдържа и доста добро количество фибри. 250 грама кейл могат да ви осигурят 10 % от количеството фибри, което ви е нужно за ден. Всеки един от нас вече е наясно, че фибрите са много важна и неизменна част от всяка диета;

 Полезните вещества в кейла не се ограничават само до гореизброените. Освен всичко друго, в този невероятен зеленчук се съдържжат и витамини от група В като В1, В2, В3, както и витамин Е;

Съдържа също и минерали като мед, калий, калций и магнезий. Освен това, той съдържа и белтъчини, омега-3 мастни киселини и фолиева киселина.

3. Ползи от кейл в медицината

Много учени смятат, че кейлът много помага на хора, които страдат от онкологични заболявания, защото в него има вещества, които ефективно се борят с ракови заболявания. Като пример, ще посочим глюкозинолати. В къдравото зеле, което не е минало през термична обработка се съдържат също и лутеин и зеаксантин – тези съединения са биоактивни и забавят стареенето, редуцират оксидативния стрес, пречат и на развитието на ракови заболявания.

– Кейлът помага много и на хора, страдащи от остеопороза, тъй като има функцията да подсилва и подобрява здравето на костите, Също така, къдравото зеле помага на калция да бъде по-лесно усвоен от организма. Това, че съдържа всичко, което изброихме, кейлът става все по-популярен сред вегетарианци, вегани и суровоядци.

Как правилно да консумираме кейл?

По принцип кейл се готви по същият начин като другите листни зеленчуци. Може да бъде съставка на солени кексчета или да го добавите към сос за паста. Сигурно сте гледали как шеф готвачите правят чипс от кейл. Става много бързо и лесно – просто трябва да нарежете зеленчука на едро, след това се объркват със зехтин и сол, а после да ги изпечете за 20 минути на 120 градуса с вентилатор, като го обръщате.

https://www.dunavmost.com/====… Натисни СПОДЕЛИ, моля!